Facebook Google+ Twitter

Dzisiaj Światowy Dzień Kota

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2009-02-18 01:26

17 lutego przypada Światowy Dzień Kota. Święto to ma za zadanie podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka.

Światowy Dzień Kota

Nie wiadomo dlaczego to 17 lutego został ustanowiony świętem kota.Blanka - kotka psotka / Fot. Ewa Krzysiak Prawdopodobnie data ta przyjęła się we Włoszech, gdzie koty wzięły we władanie wąskie uliczki i ruiny Koloseum. Cieszyły się one poważaniem tamtejszych mieszkańców i być może właśnie oni wymyślili to święto.

Pomysłodawcą obchodów tego święta w Polsce jest redaktor naczelny miesięcznika KOT i prezes Polskiej Federacji Felinologicznej "Felis Polonia" Wojciech Albert Kurkowski. W tym dniu organizowane są pokazy kotów rasowych i wręczane są statuetki "Kociarza Roku" (przyznawane w kilku kategoriach) wybranego przez czytelników. Są organizowane akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem "Rasowce – dachowcom". Wówczas kluby felinologiczne z Felis Polonia zbierają dary pieniężne na pomoc dla lokalnych schronisk i organizacji zajmującymi się skrzywdzonymi przez los kotami.

Dawno, dawno temu

Daisy - kotka z charakterem. / Fot. Ewa KrzysiakKot został udomowiony ok. 4000 p.n.e. w Nubii a już ok. 2000 p.n.e. był hodowany w Egipcie. Egipcjanie twierdzili, że kot ma zdolności magiczne. Dużą uwagę zwracano na kocie oczy, których kształt zmienia się pod wpływem światła zaś nocą błyszczą szczególnym blaskiem. Kota, zarówno dzikiego, jak i udomowionego, w faraońskim Egipcie określało jedno słowo - miu.

Egipcjanie przeważnie odnosili się do kotów z wielkim szacunkiem. Karmili je najlepszym jedzeniem, a kiedy kot skończył życie zbierali się i opłakiwali go. Po zabalsamowaniu chowali w drewnianych lub brązowych sarkofagach w kształcie kota lub wkładali do naczyń ceramicznych. Nie mogło zabraknąć tam również miski z mlekiem i zabalsamowanych myszy (wg wierzeń nie mając tego wszystkiego kot głodowałby w życiu pozagrobowym).

Starodawne zapiski wspominają o surowym karaniu osób (z karą śmierci łącznie), które zabiły kota. Taka sama kara spotkała osoby, które tego przestępstwa dokonały przypadkiem jak i umyślnie.
Koty były żywymi przedstawicielami bogini Bastet, która była przedstawiana jako kotka lub kobieta z głową kotki. Była ona boginią płodności, macierzyństwa, miłości, dzieci, tańca, muzyki czyli wszystkiego co kojarzyło się z radością. Była boginią domu, bo żaden dom nie mógł się obejść bez kota. Inną kocią boginią była Mafdet czczona pod postacią ocelota. Koty podziwiano za męstwo, aktywność, siłę. Te trzy cechy charakteryzowały faraonów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Dziś też świętuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mruuu, podoba mi się taki dzień. Poczytałam o przodkach, galerię link sobie obejrzałam i tortu skosztowałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykuł. Kotom mieszkającym tu też bardzo się spodobał. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajni, chętnie się z nimi zaprzyjażnię :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki + a to moi domownicy link
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa historia. W sprawie obiektu: "Punkt widzenia zależny od punktu siedzenia". Korekta: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł . +5

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 17.02.2011 12:32

http://www.youtube.com/watch?v=faO2CiwLhxo&feature=player_embedded

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miaaauuu dla wszystkich kotek i kocurów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałem wspaniałą kotkę, robiła z rodzinką co chciała. Obecnie moja rodzinka ma niesamowitego kota. On już wiedział, że mają kota a oni jeszcze o tym nie wiedzieli. Niesamowity luzak, a szczeniaki yorka w zabawie mogą robić z nim wszystko.
Nigdy nie rozgryzie się kociego ego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.