Facebook Google+ Twitter

Dzisiaj willa na stoku, jutro mieszkanie w socjalnym bloku

I Ty będziesz starym człowiekiem, a pomoc obcych ludzi może okazać jedyną, jakiej doświadczysz.

„Nie przesadza się starych drzew” mówi mądrość ludowa. Jednak czasy są takie, że drzewa wyrywane są z korzeniami. Coraz częściej obserwujemy, jak siły przyrody obalają kilkudziesięcioletnie dęby i jak trawy pokotem kładą leśne zagajniki.

Siła przyroda napawa trwogą, nie wywołuje jednak buntu, bo jest czymś naturalnym, żywiołem, którego nie można podporządkować zasadom, przepisom, nakazom. Co innego tzw. „wiatry historii”; łamią ludzi, niszczą pokolenia, wywołuje je człowiek, nie natura, przez co niosą destrukcję. Ofiarą zawirowań ustrojowych stała się mieszkanka Gorlic.

Krystyna Roja w 1953 r. otrzymała z zasobów miejskich mieszkanie w budynku, jednym z wielu, które w ramach nacjonalizacji władza ludowa zabrała prywatnym właścicielom, by zapewnić lokale obywatelom, których zgodnie z komunistyczną ideologią programowo równała do jednego poziomu. Ot, taka socjalistyczna sprawiedliwość.

Minęły lata, wiatr historii zmienił kierunek i lokatorzy kamienic, w których ich przed laty zasiedlono, otrzymali nakazy eksmisyjne, a właściciele odzyskali to, z czego ich wcześniej ograbiono. Reprywatyzacja zmieniła pozycję skrzywdzonych. Ofiarami stali się ludzie, którzy w dobrej wierze zamieszkali w lokalach wskazanych im przez ludowych administratorów.

Problem dotyczy tysięcy polskich rodzin. Wśród skazanych wyrokami sądowymi na eksmisję jest wielu ludzi starszych, by nie powiedzieć starych, którym PRL-owska ojczyzna dawała pracę, zabezpieczała jako tako egzystencję, jednak dorobić się nie pozwalała. Ewentualne oszczędności na tzw. czarną godzinę pochłaniały kolejne inflacje i zawirowania ekonomiczne, więc gdy czarna godzina nadeszła, na zakup nowego lokum eksmitowanych po prostu nie stać, bo i za co, skoro wypracowana emerytura pozwala jedynie na wegetację, a nie wygodne życie staruszka.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (7):

Sortuj komentarze:

Jestem członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, dlatego moja walka jest trudniejsza, bo chcą mi pokazać kto tu rządzi. Urząd to wielka klika i walka z nimi jest trudna, raz podjętej decyzji nikt nie podważy, ale jeżeli nic się nie robi, to dostanie się mocno po d...., dlatego zawsze mówię nie dawaj się, pokarz do czego jest urzędnik. Gdyby musieli płacić za odszkodowania jakie zaczynają wpływać do Strasburga od najemców, to może nie jeden by się zastanowił czy warto podejmować tak krzywdzące decyzje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Droga Pani Krystyno!
Być może rozczaruję Panią , ale nie tylko w Gorlicach jest ten problem. Ja mieszkam w Warszawie i tutaj mamy tzw. dekret Bieruta, na podstawie, którego zwraca się nieruchomości a najemców do socjalnego, jeżeli taki wyrok wyda sąd. Najczęściej socjalne jest dla inwalidów, matek z dziećmi małoletnimi. Dzisiaj nie liczy się człowiek, dzisiaj jest władza i pieniądze, kiedy czytałam pani wypowiedź, to tak jakbym to ja pisała, bardzo podobna sprawa. Dowiedziałam się od adwokata, że gmina nie ma prawa opierać się na wyroku, bo to nie gmina wystąpiła o eksmisję tylko właściciel, i to sprawa między nim a Panią. Niestety dużo ignorantów siedzi w urzędzie, najczęściej przyspawanych do foteli, w dodatku siostry, ciocie, wujkowie, mówiąc krótko populizm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PanieKrzysztofie, ma pan zupełą rację. Bo zakłady juz dawnoz zostały posprzedawane, teraz czas wziąć się za to, co w pozostałych krajach Europy jest państwowe...Należy sobie uzmysłowić,że żaden samorzad nie udźwignie samodzielnie obciążeń socjalnych.Rząd ma czyste ręce i ABY DO NASTĘPNYCH WYBOROW...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kłopot jest przede wszystkim w DOWOLNEJ interpretacji przepisów, tak samo jak i samo prawo. Nie sztuka jednym dawać, a innym zabierać, siedząc w biurze.
Inną kwestią jest fakt przerzucania państwowych zobowiązań na samorządy, bo je na to nie stać. I w ten sposób zamykane są kolejne szpitale, szkoły, przedszkola i biblioteki, trwa na wyścigi wyprzedaż całych majątków gminnych, tak dzieje się w całym kraju. Urzędnicy działają w myśl zasady "po nas choćby potop" i nie działają w interesie ogółu społeczności. Należy o tym pisać, każdego dnia dzieją się takie rzeczy, w każdej gminie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alicjo, "...To nie ironia, to się dzieje..."5* za treść i za cytat-jeśli można...Masz rację, Gorlice to chyba jedyne w Polsce miasto, gdzie ten problem rozwiązano,w innych miastach lokali socjalnych brakuje i brakowało będzie coraz bardziej ( bo np te, które już są-mają wysokie czynsze, potem człowieka się eksmituje i wprowadza następnego do tego mieszkania).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogę zrozumieć decyzji sądu pierwszej instancji, który wydał wyrok eksmisyjny. Obecny właściciel kupił kamienicę z lokatorami, czyli miał świadomość, że budynek jest zamieszkały i coś trzeba będzie zrobić z jego mieszkańcami. Dopóki nie spotkałam pani Krystyny myślałam, że w takich przypadkach, chcąc się pozbyć niechcianych lokatorów, należy im zapewnić lokal o podobnym standardzie. Widać tak nie jest. W Gorliach pani Krystyna jest jedyną lokatorką eksmitowaną wskutek reprywatyzacji. W Warszawie takich lokatorów jest 12 tysięcy, w Krakowie nie mniej. Samo współczucie tu nie wystarczy, a jak pomóc, kiedy w gminach brakuje mieszkań socjalnych i pieniędzy na ich budowę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety prawo nie bierze w obronę słabszych i nie przenosi kosztów obligatoryjnie na Państwo. A to Państwo zawiniło, nie szary obywatel. Uważam że tego typu działania nie są zgodne z prawem. Nie są zgodne z Konstytucją. Pani Krystyna, będąc lokatorką domu nie może być traktowana jak przedmiot. Państwo dopuszczając do zmiany prawa nie zadbało w równy sposób o prawa swoich obywateli. Mam nadzieję, że zwrot budynku był w zgodzie z prawem. Gdyż bardzo często się zdarza, że odbywa się to na mocy decyzji administracyjnych, lub urzędnicy nie są zainteresowani w obranie własności komunalnej lub państwowej. Jest bardzo dużo takich przypadków, że Państwo (urzędnicy starostw, etc.) nie podejmuje żadnych działań w obronie naszej własności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.