Facebook Google+ Twitter

Dzisiejsze doniesienia prasowe. Dla oglądających też

Wielka wymiana w placówkach dyplomatycznych MSZ. Śmiertelne ofiary corhydronu. Kazimierz mniej atrakcyjny, czyli wybory w Warszawie. Bezpieczeństwo e-klientów - ranking banków. Najcenniejsza agentura poza WSI. Dzieci bez złych genów.

Wielka wymiana w placówkach dyplomatycznych MSZ

Przegląd prasy / fot. Adam PlonaTo ma być największa od 1989 r. wymiana pracowników ambasad i konsulatów generalnych – pisze “Rzeczpospolita”. W drugiej połowie 2007 roku za granicę wyjedzie 300 nowych atachè, sekretarzy, radców i personelu pomocniczego (m.in. fiannsowo – pomocniczego). Zdania na temat rotacji 2007 są podzielone, wzbudza ona kontrowersje w samym MSZ jak i wśród byłych dyplomatów. “Rozumiem potrzebę odmłodzenia kadry dyplomatycznej, ale gwałtowna rotacja z pewnością zakłóci pracę urzędu. Wymiana tak dużej liczby osób zajmujących kluczowe stanowiska w naszych placówkach dyplomatycznych byłaby gigantycznym ruchem tektonicznym” - powiedział “Rzeczpospolitej” Stefan Meller były szef MSZ.

Kazimierz mniej atrakcyjny, czyli wybory w Warszawie

Kazimierz Marcinkiewicz wcale nie jest tak atrakcyjny, jak się wydawało. Zdaniem 57 proc. warszawskich wyborców bardziej atrakcyjna jest Hanna Gronkiewicz – Waltz – wynika z badań Pentora przeprowadzonych na zlecenie “Życia Warszawy”. Jej konkurent do fotela prezydenta stolicy, który w tej konkurencji otrzymał głosy 45 proc. mieszkańców Warszawy, wydaje się za to bardziej medialny, bo tu uzyskał przewagę aż 22 procentową. W prawdomówność obu kandydatów wierzy zaledwie co drugi badany i w tym przypadku były premier wyprzedza kandydatkę PO o zaledwie 2 punkty procentowe. Jest też odbierany jako uczciwszy, na co - jak mówi dla Życia Warszawy socjolog Kazimierz Klik – wpływ ma fakt, iż postrzegany jest jako skromny nauczyciel z prowincji. Tymczasem Hanna Gronkiewicz – Waltz to były bankowiec o przekonaniach zatwardziałego liberała.Śmiertelne ofiary corhydronu – raport policji


Z raportu policji wynika, że śmierć w wyniku podania leku pochodzącego z wadliwej serii, mogło ponieść nawet 11 osób – donosi “Dziennik”. Raport powstał na polecenie komendanta głównego Marka Bieńkowskiego. Funkcjonariusze zostali wysłani do wszystkich pacjentów, którzy zażywali lek, policja skontaktowała się z ponad 20 tys. Ludzi. “Mamy wiedzę o różnych dramatycznych przypadkach. Wszystkie sygnały dokumentujemy i przekazujemy prokuratorom” - powiedział “Dziennikowi” szef policji. Każdym z 11 przypadków prokuratury zajmą się oddzielnie. Bliscy ofiar już zapowiadają walkę z Jelfą o odszkodowania.

Bezpieczeństwo e-klientów - ranking banków

Każdego roku złodzieje internetowi wykradają z kont do kilkunastu milionów złotych. "Gazeta Wyborcza" opublikowała ranking banków oceniając je pod względem bezpieczeństwa, jakie zapewniają swoim e-klientom. Najmniej skuteczne zabezpieczenia kont klientów korzystających z internetowego dostępu do pieniędzy to: login, hasło stałe (łatwe do podpatrzenia przez hakera) i hasło maskowane (łącząc się z bankiem klient podaje tylko niektóre cyfry z hasła). Najpopularniejszym zabezpieczeniem są hasła jednorazowe z listy przesyłanej przez bank, aby utrudnić ich podpatrzenie przez hakerów, są one ukrywane pod zdrapkami, przy każdej transakcji podajemy inny kod. Banki coraz częściej jednak rezygnują z tego zabezpieczenia na rzecz kodów sms -owych. W tym przypadku z zarejestrowanego numeru telefonu klient wysyła do banku sms z prośbą o jednorazowy kod, który otrzymuje tą samą drogą. Bezpieczniejsze od sms -ów są tokeny, czyli hasła ważne jedynie przez krótki czas, np. 30 sekund. Stosowane są też certyfikat - klucz prywatny, który instalowany jest na serwerze bankowym albo w komputerze klienta.

Najcenniejsza agentura poza WSI

Najcenniejsza agentura była w ostatnich latach wyprowadzana poza Wojskowe Służby Informacyjne powiedzieli “Wprost” szefowie komisji likwidacyjnej WSI Sławomir Cenckiewicz i Piotr Woyciechowski.
Według przewodniczącego komisji likwidacyjnej Cenckiewicza, historyka IPN z Gdańska, w WSI istniała "praktyka prowadzenia nierejestrowanych źródeł osobowych, nie ujmowano ich w oficjalnej ewidencji". Jego zdaniem, mogło to służyć omijaniu zakazu werbunku osób pełniących niektóre funkcje publiczne. Zakaz ten omijano także wprowadzając te osoby do zasobów kadrowych WSI – tak się miało stać z jednym z adwokatów.
– Natknęliśmy się na dokumenty, które mogą wskazywać na to, że najcenniejsza agentura była przez ostatnie lata wyprowadzana poza WSI i może być teraz kontrolowana w zupełnie innym środowisku – powiedział Woyciechowski (wiceszef komisji, b. szef wydziału studiów MSW, przygotowującego lustrację w 1992 r., gdy szefem resortu był Antoni Macierewicz). Jego zdaniem, jak pisze tygodnik
"nie ma środowiska zawodowego czy politycznego, którym WSI się nie interesowały".

Przeczytaj również wywiad “Wiadomości24.pl” z Piotrem Niemczykiem, byłym dyrektorem Biura Analiz i Informacji Urzędu Ochrony Państwa pt. "Polskie służby i ich agentury - czym bawią się politycy".

Dzieci bez złych genów

Dzięki diagnostyce prmiplantacyjnej (PDG) lekarze potrafią już zahamować przepływ złych genów - pisze "Newsweek". Badają materiał genetyczny pobrany z komórek jajowych lub otrzymanych drogą in vitro kilkudniowych zarodków i odrzucają ten z uszkodzeniami w genach lub chromosomach. Embriony bez wad wszczepiają do macicy. Metoda pozwala na wyeliminowanie najcięższych chorób genetycznych jak: zespół Downa, Turnera, chorobę Huntingtona, dystrofię mięśni i nowotwory. Budzi jednak kontrowersje. Przeciwnicy obawiają się, że selekcjonowanie zarodków, jak klonowanie, grozi programowaniem ludzi, spowoduje, że rodzice będą "zamawiać" dzieci idealne: zdrowe, mądre i ładne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.