Facebook Google+ Twitter

Dziura ozonowa przestała się powiększać. Raport ONZ przekazuje dobre wiadomości

Z raportu opublikowanego przez ONZ wynika, że po raz pierwszy od lat warstwa ozonowa wykazuje oznaki regeneracji. Ma być to efekt zakazu używania substancji takich jak choćby freon.

 / Fot. Beth Scupham/CC-BY 2.0Raport został przygotowany przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i Program Środowiskowy ONZ (UNEP). Wynika z niego, że po raz pierwszy od lat zahamowany został proces zubożenia warstwy ozonowej nad Antarktydą - podaje Polska Agencja Prasowa. Ma upłynąć kolejne 10 lat zanim zacznie się ona zmniejszać.

"Międzynarodowe działania w sprawie warstwy ozonowej to historia znacznego sukcesu w ochronie środowiska. Powinna nas ona zachęcać do okazania takiego samego poziomu pilności i jedności w zmaganiach z jeszcze większym wyzwaniem, jakim jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym" - mówił sekretarz generalny WMO Michel Jarraud.

Wcześniejsze badania wskazywały na zatrzymanie się degradacji warstwy ozonowej. Obecnie można mówić już o wzroście ilości ozonu.

W 1987 r. przyjęto Protokół montrealski, który zakazywał używania substancji mających negatywny wpływ na warstwę ozonową. Przygotowano też harmonogram ich eliminacji z rynków. Chodziło między innymi o substancje chłodzące w lodówkach i gazy używane w rozpylaczach. Według szacunków ograniczenie degradacji warstwy ozonowej będzie można zapobiec 2 mln przypdków zachorowań na raka skóry w skali roku.

Informacje z raportu potwierdzają również polscy naukowcy. "Rzeczywiście, następuje już pierwsze stadium regeneracji warstwy ozonowej" - powiedział dr hab. Janusz Jarosławski z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie. Badacz cytowany przez Onet podkreśla, że nad Polską ozonu przestało ubywać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

I wielki przemysł chemiczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziurą ozonową manipulują hipisi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.