Facebook Google+ Twitter

Dziwisz poruszony śmiercią Aleksego II

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-05 12:26

Wiadomość o śmierci Aleksego II, 15. prawosławnego patriarchy Moskwy i Wszechrusi głęboko poruszyła metropopolitę krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza.

W wypowiedzi dla Informacyjnej Agencji Radiowej wieloletni sekretarz Jana Pawła II powiedział, że modli się o spokój duszy Aleksego II i dzieli żałobę z - bliskim katolikom - Kościołem Prawosławnym. Kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał, że Jan Paweł II wiązał z patriarchą Moskwy i Wszechrusi nadzieję na jeszcze większe zbliżenie podzielonego Kościoła. "Wprawdzie - jak zauważył kardynał Dziwisz - do upragnionego spotkania z nim nie doszło, ale poprzez kontakty obydwa Kościoły stały się sobie bliższe i na pewno bardziej przyjacielskie".

Aleksy II od lat 60. pełnił ważne funkcje w strukturach administracyjnych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, najpierw przy patriarsze Aleksym I, a potem Pimenie. Po śmierci Pimena Sobór Biskupów wybrał Aleksego II na stanowisko Patriarchy Moskwy i Wszechrusi. Aleksy II był zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi prawosławnej od 1990 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.