Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11364 miejsce

"Dziwna para" w warszawskim Teatrze Capitol

 • Ewa Bo
 • Data dodania: 2011-02-23 13:40

„Dziwna para” to sztuka Neila Simona, najczęściej grywana na Broadwayu i zekranizowana. Podobnie jak pozostałe dzieła autora, znana jest na całym świecie. Teraz można zobaczyć ją w warszawskim teatrze Capitol w znakomitej obsadzie aktorskiej.

Artur Barciś i Cezary Żak w "Dziwnej parze" w Teatrze Capitol. / Fot. Grażyna Gudejko - Teatr Capitol„Dziwna para” to sztuka Neila Simona dobrze znana widzom na całym świecie. Akcja spektaklu buduje napięcie i dramatyzm sytuacyjny, a przekonująco pokazane charaktery ludzkie powodują, że widz utożsamia się z ulubioną przez niego postacią.

Zgromadzony przez Wojciecha Adamczyka zespół aktorski wciela się w grupę przyjaciół grających w pokera w mieszkaniu opuszczonego rozwodnika. Każda postać wnosi do gry zestaw gagów świetnie uzupełniających tekst rozmowy, rozszerzających znaczenie słów, wprowadzających śmieszną wieloznaczność.

Oskar (Cezary Żak), pozujący na niezależnego macho, w telefonicznej rozmowie z żoną zmienia się nagle w przestraszonego winowajcę. Zadłużony po uszy alimenciarz wije się jak piskorz, aby ukryć przed kumplami własną bezradność. Jego wysiłki są nadaremne, bo dzięki stałym spotkaniom przy kartach wszyscy znają się jak łyse konie.

Podstarzały przystojniak (Wojciech Wysocki), mąż dusigrosz, który wszystko w życiu ma idealnie rozplanowane, wbrew własnym oczekiwaniom nie odnosi w życiu sukcesów. Niewolnicza uległość wobec żony i rodziny przekreśla jego szanse. Czuje się terroryzowany. Przy partii pokera odgrywa się, zdobywając pieniądze i jakie takie uznanie kolegów.

Cezary Żak,Wojciech Wysocki, Piotr Skarga,Witold Wieliński w "Dziwnej parze" w Capitolu. / Fot. Grażyna Gudejko - Teatr CapitolMarrey (Piotr Skarga), funkcjonariusz policji, kiedy dowiaduje się o samobójczych zamiarach przyjaciela Feliksa (Artura Barcisia), wspólnie z kolegami oferuje mu pomoc. Porzucony, nieszczęśliwy i bezradny mąż dostaje od właściciela domu propozycję wspólnego zamieszkania. Obaj partnerzy są dziennikarzami. Właściciel lokalu, Oskar, z zapałem uprawia dziennikarstwo sportowe, zaś Feliks redaguje codzienny serwis wiadomości. Praca ta nie sprawia mu satysfakcji, za to w domu czuje się jak ryba w wodzie. Natychmiast po zamieszkaniu Feliks zmienia zapyziałą norę w apartament pachnący czystością. Nie może jednak pogodzić się z odejściem żony. Ciągle mówi o tym przyjaciołom.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (17):

Sortuj komentarze:

oczarowana
 • oczarowana
 • 06.11.2011 12:19

Byłam wczoraj na spektaklu w Opolu. Opisując go jednym słowem, o ile w ogóle jest to możliwe, nadzwyczajny! Nie wiem kiedy ostatnio tak się dobrze bawiłam, nie było 10 minut żeby cała widownia nie wybuchła śmiechem. Gra aktorska doskonała. Pan Żak wchodząc na scenę wniósł niesamowitą atmosferę, radość, moc i energię. Duet, który stworzyli z Panem Braciakiem - idealny (chociaż, nie powiem, że nie chciałabym zobaczyć jak w rolę Feliksa wciela się Pan Barciś). Sposób w jaki p. Wysocki odgrywał swoją postać, również trzeba ocenić na medal. Razem z p.Witoldem Wielińskim i p. Piotrem Skargą wykreowali przezabawne trio przyjaciół głównych bohaterów. Po przekroczeniu progu przez p. Katarzynę Żak i p. Violę Arlak nie było sposób się nie uśmiechnąć, nie mówiąc o późniejszych reakcjach na ich podejście do odgrywania ról i te przezabawne miny i chichoty p. Violi - cudowne :) Każdego, kto kocha śmiech i zabawę, i tego kto jest trochę przybitym codziennością, gorąco namawiam na "Dziwną parę", po której wyjdziecie z teatru w zupełnie innym nastawieniu, weselsi i pogodniejsi. Zapewniam! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję :) I polecam. Ten spektakl to "chwila" wspaniałego relaksu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł napisany na 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Zbigniew Kowalewski "Nie znam Violi Arlak.." niemożliwe- taka znakomita aktorka i zarazem piękna kobieta rzuca się w oczy...Czasem tylko nie kojarzy się osoby z nazwiskiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło przeczytać.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Stefania Najsarek - A może dwa spektakle w stolicy w jeden weekend? Trzeba by sprawdzić czy da się zgrać .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czego z pewnością nie da się powiedzieć o oglądaniu "Dziwnej pary" i czytaniu tej recenzji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez tv? Ciekawe dlaczego bez... Smoleń kiedyś mówił "Nie oglądaj telewizji, bo będziesz miał w głowie glisty "

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 23.02.2011 20:16

Panie Krzysztofie,

Może się to wydać dziwne, ale TV nie używam już od dawna... przynajmniej od czasu pojawienia się internetu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 23.02.2011 19:40

Recenzja na 5 z plusem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.