Facebook Google+ Twitter

Dziwne dywagacje nad krzyżem

Cała absurdalność i groteskowość tej sytuacji koncentruje się w tym, iż ta dyskusja w ogóle, jest toczona. Przyglądam się jej od dłuższego czasu i me zdumienie rośnie w niepokojącym tempie...

Czy krzyż mi przeszkadza? Absolutnie nie! Jeśli połączymy moją osobistą, zdecydowanie negatywną ocenę funkcji symboli wszelkiej maści, ze sporym dystansem do Kościoła katolickiego oraz agnostycznym nastawieniem do wiary jako takiej, nie jest on dla mnie niczym innym, jak zwykłymi dwoma drewienkami połaczonymi ze sobą gwoździem.

A trzeba by chyba być szaleńcem, by twierdzić, że komuś mogą w jakikolwiek sposób przeszkadzać dwa drewienka połaczone ze sobą w taki, czy inny sposób.
Sprawa nabiera, jednakże, innego obrotu, jeżeli te dwa drewienka wiszą w pewnej okrągłej sali. I nie chodzi tu wcale o geometryczną estetykę.

Bo, jeżeli, owe drewienka nazwiemy Krzyżem i połączymy jego symbolikę z tym, z czym, jak najbardziej, powinna ona być łączona, to choć na pytanie- czy krzyż mi przeszkadza, nadal odpowiem przecząco, to na pytanie, czy przeszkadza mi krzyż wiszący w sali sejmowej, dam już odpowiedź zdecydowanie pozytywną.

I jestem głęboko wstrząśnięta tym, iż istnieje taka rzesza osób, która jest odmiennego zdania. Bo dla mnie, jest to dowodem niczego innego, jak tego, iż duża część obywatelska Polski nie chce państwa świeckiego oraz państwa, przede wszystkim, niezależnego.

Cała ta dyskusja, czy krzyż powinien wisieć w sali sejmowej, czy nie jest już u swych podstaw niedorzeczna. Jeżeli jakikolwiek kraj jest krajem świeckim i gwarantuje mu to jego zasadnicza ustawa, będąca najważniejszym dokumentem państwowym i dająca mu, jednocześnie, podstawy demokracji, europejskości i poszanowania mniejszości oraz jednostki, to jak można dyskutować nad tym, czy w sali sejmowej ma wisieć jakikolwiek symbol religijny? Konia z rzędem dla tego, który mi to logicznie wytłumaczy!

Najbardziej popularnym argumentem wśród zwolenników krzyża w Sejmie jest ten mówiący o tym, iż całej tej sprawy nie wolno traktować ahistorycznie. Krzyż powieszony został tam w określonym okresie historycznym, przez określone osoby i, w dodatku!, podarowany został przez matkę zamordowanego księdza Popiełuszkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

5* Aleksandro!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Faja
  • Faja
  • 01.11.2011 21:59

Właśnie o to chodzi: Tu jest POLSKA nie Watykan!! Sejm. senat to są parlamenty POLSKIE nie watykańskie, tak samo i urzędy państwowe są POLSKIE nie watykańskie.A znakiem i godłem POLSKI jest flaga biało-czerwona i ORZEŁ BIAŁY.I dla wszystkich Polaków bez względu na wiarę i światopogląd największą świętością powinna być flaga BIAŁO-CZERWONA i ORZEŁ BIAŁY.Bo rodzimy się w pierwszej kolejności POLAKAMI dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach bez swojej świadomości i woli zostajemy zapisani przez rodziców do wiary wyznawanej przez nich. I to jest ta tradycja katolicka że wszyscy na siłę jesteśmy stawiani przed faktem dokonanym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.