Facebook Google+ Twitter

Dziwne kłopotki naszych lasów

W każdej dziedzinie gospodarki znajdą się kłopoty i kłopotki. Te w lasach, są szczególne.

Należy do rodziny kózkowatych, choć wyglądem mało przypomina swoich pobratymców.

Kłopotek czarny / Spondylis buprestoides / Fot. Artur HampelKłopotek czarny (Spondylis buprestoides) – czasami określany również jako kłopotek bogatkowaty. Owad nie przekraczający 3 cm długości. Ciało ma czarne z lekkim metalicznym odcieniem. Ciekawy jest kształt oczu tego owada. Są duże, nerkowate. Podobnie żuwaczki - są o wiele silniej rozbudowane niż u pozostałych owadów tej rodziny i bardziej przypominają żuwaczki owadów należących do jelonkowatych.

Zobacz galerię zdjęć owada

Owad ten, to prawdziwy "górnik"! Samica składa jaja w okolicach szyi korzeniowej drzew i podążając wzdłuż korzenia, potrafi dobrnąć do głębokości około trzech metrów.

Wielu z was zadaje sobie pewnie pytanie, dlaczego nazwano go kłopotkiem?

Cała historia nazwy może się wiązać z jego zdolnością latania. Owszem lata, ale niezwykle niezdarnie. Lot w zasadzie bywa dość krótki. Na dodatek kłopotek lecąc, często trafia na jakąś przeszkodę jakby jej nie widział. Uderzając w nią ląduje, a raczej spada w niesamowicie pokraczny sposób. Nie mniej zabawnie wygląda jego próba rozpoczęcia lotu. Jeżeli ktoś trafi na tego owada, to zachęcam do jego krótszej lub dłuższej obserwacji. Zapewniam zdrową dawkę śmiechu. Geneza jego nazwy może się również wywodzić z trudności w rozpoznaniu go jako członka rodziny kózkowatych (stąd kłopot), gdyż jak wcześniej wspomniałem, jest swoistym odmieńcem w swej familii.

O ile latanie mu nie wychodzi, to gryzie po mistrzowsku. Jak można zobaczyć na zdjęciach, ma czym dziabnąć. Oczywiście nie musimy się obawiać, że odgryzie nam palec, ale zdecydowanie nie lubi być brany do rąk i potrafi dotkliwie uszczypnąć. Jest to owad o skrytym trybie życie i nieczęsto się go spotyka. Jest stworzeniem raczej nocnym, rzadko spotyka się go w dzień. Można go również zwabić światłem, podobnie jak ćmy. Jego rozwój związany jest głównie z pniakami sosnowymi. Lubi wybierać te, które opanowały już grzyby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Całkiem sympatyczny ten kłopotek. Z tego wynika, że jest to bardzo pożyteczny chrząszcz bo przyśpiesza rekultywację terenów po zrębach itd... tak więc ułatwia przygotowania miejsc pod kolejne nasadzenia nowych drzew. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Andrzej Ch. - pewnie, że nie szkodzi. Wręcz przeciwnie, przyczynia się do szybszego rozkładu pniakó. Czasami szkody się trafiają w iglastych słupkach przeznaczonych do różnych celów. Generalnie owad ten nie ma większego znaczenia jako szkodnik.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A na kłopotki - Bednareczek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to było...na kłopoty Bednarski... czy jakoś tam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.