Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

653 miejsce

Dziwoląg, czyli jak się mieszka w... kopule

 • Źródło: Dziennik Zachodni
 • Data dodania: 2006-11-25 12:56

Szukali oryginalnego domu i zamieszkali w... kopule. Sąsiedzi myśleli, że to siedziba jakiejś sekty Żukowscy z Rybnika mieszkają w domu, który przypomina stację kosmiczną.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że z zewnątrz jest po prostu brzydki. Ale jest za to bardzo praktyczny i tani – mówią Róża i Dariusz Żukowscy, właściciele tego dziwoląga. Zalety takiego lokum poznaje się dopiero w środku. Przestrzeń, wielki salon, półokrągłe pokoje oraz okno, przez które nocą można patrzeć na gwiazdy, robią wrażenie.
Fot. Dziennik Zachodni
Żeby postawić taki dom, najpierw trzeba nadmuchać tzw. żelbetową powłokę, która stanowi jego szkielet. Tak, to nie żart. To najistotniejsza faza całego przedsięwzięcia. Dwa wielkie wentylatory przez sześć tygodni, non stop, nadmuchiwały „wielki balon”. Żukowscy musieli dyżurować w przyczepie kempingowej dzień i noc. Kiedy zabrakło prądu, włączali silniki diesla. Później szło już jak z płatka. Nałożenie pianki poliuretanowej, natryskiwanie betonu i wstawienie mebli. – Cała budowa trwała dziesięć miesięcy. Później już tylko wykańczaliśmy nasze gniazdko – wspominają rybniczanie.
Mieszkają w swojej kopule czwarty sezon. O innym domu już nie chcą myśleć. No, chyba że o kolejnej kopule...

To ma sens


Skąd pomysł na taki nietypowy dom? Żukowscy nie są gwiazdami estrady czy filmu, skłonnymi do eksperymentów. Pan Darek jest prawnikiem, jego żona nauczycielką, córka Natalia uczy się w gimnazjum. Rodzinka kilka lat temu pomyślała jednak o budowie własnego domu. Wcześniej wynajmowali mieszkanie. Zastanawiali się nad kupnem rozpoczętej budowy. Te, które oferowano, albo Żukowskim nie odpowiadały, albo były dla nich za drogie. Wtedy rybniczanin znalazł w internecie informację o domach-kopułach. Okazało się, że ich twórca mieszka w pobliskim Bełku. – Mąż zawiózł mnie na miejsce. Kiedy zobaczyłam taki dom, od razu chciałam uciekać. Weszliśmy jednak do środka i po długich rozmowach przekonałam się, że to ma sens – wspomina pani Róża.

Sześć wieków gwarancji


Okazało się, że kopuła jest tańsza o około 30 proc. od typowych domów, bo po prostu nie ma dachu i rynien. Na zewnątrz wygląda na niewielką, ale w środku jest dużo przestrzeni. Kopuła państwa Żukowskich ma ok. 230 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej! W środku jest olbrzymi salon, po trzy pokoje na parterze i piętrze, kuchnia, dwie łazienki. Na piętrze jest wyjście na taras. Budynek stoi na sporej działce.
Dom jest tani w eksploatacji. Nie wymaga żadnych remontów – wystarczy jedynie odświeżyć ściany. – Z prac porządkowych mogę wymienić... grabienie liści na działce – mówi Dariusz Żukowski. Dom ma 600-letnią gwarancję. – My jej nie sprawdzimy – śmieją się rybniczanie. Do ogrzania budynku wystarczy kominek, rozprowadzający ciepło. Przy minus dwudziestu stopniach Celsjusza na dworze, w środku jest plus 25 stopni!

Tylko trzy w Polsce


W Polsce stoją tylko trzy kopuły. Oprócz domu Żukowskich są jeszcze dwa budynki – właśnie w Bełku i Dzimierzu. Domy-kopuły są bardzo popularne zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Stoją tam całe osiedla takich domków. Budują je samorządy dla biedniejszych mieszkańców. Pełnią rolę budynków socjalnych. W środku takiego osiedla stoi np. szkoła czy bank. Konstrukcje mogą też być wykorzystywane jako magazyny, przechowalnie owoców i warzyw, hale fabryczne i sportowe. Siedzibę w formie kopuły ma również radio RMF.
Jak w okrągłym domu powiesić obraz
Kiedy Żukowscy budowali swój dom, sąsiedzi i znajomi przychodzili do nich i śmiali się, że będą mieszkać w kurniku. Pytali, jak w okrągłym domu wiesza się obrazy. – Tu powstanie pieczarkarnia – mówili jedni. – Sekta, nic innego nie może być – stwierdzali drudzy.

W szczerym polu


Najtrudniej do tak eksperymentalnego domu było przekonać rodziców. W kopule razem z Żukowskimi mieszkają bowiem rodzice pani Róży. Teraz są entuzjastami takiego budownictwa.
Na początku był też problem z bankami, które nie chciały kredytować takiej inwestycji. – Nasz dom ma kategorię trudnozbywalnego – śmieją się rybniczanie.
Dzisiaj budowa domu-kopuły nie jest już taka łatwa. Przepisy mówią bowiem, że nowa zabudowa musi nawiązywać do już istniejącej. A to oznacza, że okrągły dom można wybudować albo przy którejś z trzech kopuł, albo w szczerym polu. – Mieliśmy szczęście i zdążyliśmy z postawieniem kopuły. Może kiedyś przepisy staną się bardziej liberalne. Bo taki dom to naprawdę godne uwagi rozwiązanie – mówią rybniczanie.

Adrian Karpeta

Cztery fazy budowy

1. Przygotowanie terenu, wykonanie tzw. pierścieniowego fundamentu ze zbrojeniem.
2. Zamocowanie powłoki zewnętrznej na fundamencie. Nadmuchiwanie powłoki zewnętrznej do właściwej postaci. Śluza powietrzna w ścianie powłoki pozwala na swobodny dostęp do wnętrza. Do nadmuchiwania powłoki najczęściej stosowane są dwa wentylatory o niezależnym zasilaniu.
3. Nałożenie wewnętrznej warstwy pianki poliuretanowej. Po utwardzeniu warstwa pianki spełnia rolę izolacji dla całej kopuły i jest oparciem dla dalszego zbrojenia kopuły.
4. Po utwardzeniu pianki budowane jest wewnętrzne zbrojenie kopuły. Jest ono szkieletem dla ścian kopuły z natryskiwanego betonu. Ostatnią fazą budowy jest natryskiwanie wewnętrznej warstwy betonu. Warstwa ta pokrywa szkielet konstrukcji, a po związaniu tworzy wyjątkowo sztywną, ognioodporną i wytrzymałą konstrukcję całej kopuły.

Wykorzystanie

x magazyny,
x przechowalnie owoców i warzyw,
x zamrażalnie z kontrolowaną atmosferą,
x hale fabryczne, sportowe i targowe,
x muszle koncertowe,
x budownictwo jednorodzinne,
x domki letniskowe,
x hangary oraz pokrycie różnych przestrzeni.

Wielkość i średnica kopuły zależą od inwestora.

Zalety

x odporność na szkody górnicze, huraganowe wiatry, trzęsienia ziemi,
x szybkość budowy,
x oszczędność energii przy ogrzewaniu lub chłodzeniu wnętrza obiektu,
x brak potrzeby wykonania pokrycia dachowego oraz elewacji zewnętrznych,
x pełna izolacja termiczna od zewnętrznych warunków atmosferycznych,
x brak podpór czy filarów w środku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (32):

Sortuj komentarze:

sffsss
 • sffsss
 • 07.07.2012 16:35

a ja ciekawa jestem jak wygląda środek takiego domu ?:) Z zew zmieniłabym go na ładniejszy ale chyba sama bym chciała taki nietypowy dom

Komentarz został ukrytyrozwiń
stanisław kaleson
 • stanisław kaleson
 • 28.01.2012 13:46

W razie kłopotów z przeciekaniem kopuły dobrym środkiem może okazać się warstwa dernotonu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jonatan Kacper
 • Jonatan Kacper
 • 28.01.2012 13:32

Dom w kształcie kopuły ma korzystny wpływ na najbliższe otoczenie. W ogrodzie otaczającym taki dom strefa zacienienia jest znacznie zmniejszona.

Komentarz został ukrytyrozwiń
autorus
 • autorus
 • 05.01.2011 13:13

Postępy w budowie mojego domu można śledzić na forum:

http://forum.sergiel.pl/index.php?option=com_kunena&Itemid=53&func=showcat&catid=39

oraz

http://forum.budujemydom.pl/Dom-pasywny-kopula-Autorus-t13526.html

Firma robiąca projekt to Studio SERGIEL

Komentarz został ukrytyrozwiń
autorus
 • autorus
 • 05.01.2011 13:07

Kopuła ok, ale szkoda ze okna jie sa łukowe. Takie prostokąty zupełnie nie pasują do tego budynku. Jestem na etapie końca projektu, u mnie sa łukowe 90x120 i łuk r-30cm. Poza tym ten beton :( Rozumiem ze jest funkcjonalny ale wygląda po prostu kiepsko. Ja postanowiłem za deskować i ułożyć gont bitumiczny. Budowa ruszy na wakacje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magda
 • Magda
 • 18.10.2010 13:40

Świetny pomysł, oglądałam program na Domo.tv o tym jak buduje się taki dom, oraz jak wiele korzyści z tego wynika. Chyba największym atutem jest przestrzeń, jakiej nie osiągniemy w tradycyjnym domu. Dużym plusem jest też to, że końcem zimy nie musimy się martwić o śnieg,sople , które spadają nam na głowę. Jestem studentką, na razie wynajmuję mieszkanie. Wcześniej mieszkałam jednak w domu wolno-stojącym i wiem jak wiele trzeba uwagi i pracy przy opiece tradycyjnego domu. Jeśli ktoś z Państwa dowie się jakie są koszty wybudowania domu-kopuły, nawet bardzo ogólne , proszę o odpowiedź na forum.

Komentarz został ukrytyrozwiń

niedawno powstało forum poświęcone wszelkim zagadnieniom związanym z domami w formie kopuł.
forum.sergiel.pl
zapraszam wszystkich do zabrania głosu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałem wraz z żoną ten dom. Jest inny, podoba mi sie. Szkoda, że nie ma zdjęć pokoi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Budowa okrągłych Domów Mieszkalnych, domków działkowych itp
biuro@geoconstruction.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkich zainteresowanych budową kulistych domów w nowoczesnej technologii proszę o kontakt biuro@geoconstruction.pl
Posiadamy mnóstwo materiałów, zdjęć na temat budowli na bazie konstrukcji kulistych.
Zdziwicie się jak szybko powstaje taki dom i jak dużo ma wspólnego z ekologią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.