Facebook Google+ Twitter

Dźwiękowe zabawy proboszcza z Kunowa

Zafascynowany możliwościami współczesnej techniki, proboszcz Kunowa (woj. świętokrzyskie) ksiądz Marian Czerwiński zapomniał o bożym świecie, a przede wszystkim o mieszkańcach miasteczka.

Zafundował takie atrakcje swoim parafianom, o których nawet św. Mikołajowi się nie śniło. O godz. 6 rano - pobudka, z wieży kościoła, z czterech głośników słyszymy 3 razy z rzędu "Kiedy ranne wstają zorze". Elektryczne kuranty budzą nie tylko parafian. Zewsząd dochodzi wycie psów. Na nogi postawieni zostają dosłownie wszyscy - starzy i młodzi.

Dzień się dopiero zaczyna. Z głośników płynie transmisja z wszystkich mszy (transmitowane są również uroczystości pogrzebowe) oraz bicie kościelnego zegara (co kwadrans).

Głośnik / Fot. Tanais Fox, licencja CC-BY, źródło http://www.flickr.com/photos/tanais/253370283/Na nic zdały się prośby mieszkańców, którzy postanowili bronić swojego prawa do życia bez hałasu. Proboszcz nie chciał przyciszyć kurantów i zrezygnować z głośników. O sprawie napisała lokalna gazeta i złożono skargę policji. W efekcie proboszcz zmuszony był skrócić pieśń i zrezygnować z transmisji mszy.

Dnia 4 grudnia br. sprawa znalazła finał w sądzie. Policja twierdzi, że proboszcz Kunowa złamał art. 51 kodeksu wykroczeń: - Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W odpowiedzi ksiądz proboszcz grzmiał z ambony: - Jak wiecie, odbędzie się rozprawa przeciwko waszemu księdzu proboszczowi - a właściwie to przeciwko wam drodzy parafianie wierzący i praktykujący .

Dzwony kościelne. / Fot. Przemysław TrubalskiOsoby, które są świadkami w sprawie i którym przeszkadzają zabawy z techniką księdza proboszcza, są wrogami parafii. Proboszcz przed procesem podał na mszy ich nazwiska.

Wczoraj przed budynkiem sądu w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawiły się tłumy, ale sąd na wniosek obrony utajnił posiedzenie. Zachodziła obawa, że obrady sądu mogłyby zostać zakłócone.

Sąd przychylił się do wniosku pełnomocnika proboszcza i umorzył postępowanie ze względu na brak znamion czynu przestępczego. A "Kiedy ranne wstają zorze" będą teraz rozbrzmiewać o godz. 7.00 rano. Zapowiedział to sam ksiądz proboszcz. Wyrok nie jest prawomocny.

Przeczytaj także:

Relacja ze sprawy w Radiu Kielce


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Kasia Nawrot
  • Kasia Nawrot
  • 02.11.2010 09:15

tak się składa że mieszkam tuż przed góra kościelną na której jest dzwonnica... To prawda te kuranty były nie do zniesienia. Mało tego, że grały to jak????? Masakrycznie głośno... Nieraz budziłam się w nocy bo oczywiście zegar grał co 15 minut... Koszmar. Nie mam nic do kościoła ale do proboszcza co bądź nowego i owszem. Jak chciał uzbierać pieniądze na renowację czegoś przy kościele to nawoływał do oddawania pieniędzy na tacę. Powiedział że można pozyskać pieniądze z UE ale on sie nie będzie o nie starał, bo wie że pieniądze w kunowie to leżą na ziemi tylko trzeba je podnieść. Jeszcze nie krył się z zachwalaniem i tekstami typu: swoją poprzednią parafię to ja zostawiłem w złocie.... Po prostu porażka ten ksiądz.... Poniżej krytyki... Skąd się biorą tacy materialiści? Czyż nie jest tak, że księdzu powinna wystarczyć "sutanna uboga" ??? wożą się nowymi modelami samochodów mają kobiety na boku jak ktoś tak zakłamany może pouczać ludzi na ambonie?
W naszej parafii już był taki jeden ksiądz... najpierw zdobył sobie przychylności ludzi poprzez świetny kontakt z młodzieżą a potem zrobił dziecko dzieciatej mężatce... Jak ludzie mają chodzić do Kościoła skoro w Nim znajdują jedynie zakłamanych czarnych panów którzy prowadzą podwójne życie???? Poprostu tego nie czaję....

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki, pozdrawiam wszystkich
:) :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

brawo ;) pluss+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duży plus za artykulik....

Komentarz został ukrytyrozwiń

metaborg
też prawda :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak to nie? dorzuci jeszcze parę nabożeństw "dzwonnych" za zagubioną owieczkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maciek, trafne spostrzeżenie :D

Pozdrawiam wszystkich:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

mieszkajcie 20 metrów od koscioła. Ogólnie ksieża mają w głębokim poważaniu, że ktoś może o 6 rano spac po ciężkiej nocy i @#@#%#^ dzwonami ile wlezie. Zgłosisz protest to "katolicka" część mieszkańców zlinczuje cię i jeszcze bardziej utrudni życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.12.2007 09:47

Milamilo, ale nie zapomnij o Farorzu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Part
zgadzam się z Tobą :D
tez tak myślę i kto wie, może już wkrótce będzie foto pt. kościół w Kunowie ?
pozdrawiam wszystkich :) ;) :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.