Facebook Google+ Twitter

Dźwiękowy las Rycerzyków

Rycerzyki zdejmują przypiętą im przez krytykę łatkę “najlepszego polskiego zespołu bez płyty”. Ich debiutancki album ukazał się nakładem muzycznego kolektywu Stajnia Sobieski i ma szansę sporo zamieszać w polskim alternatywnym popie.

 / Fot. Fot. Aleksandra GraczykMiędzy krakowską Stajnią Sobieski a leśną chatą w Mszanie Dolnej rozgrywa się baśń o Rycerzykach. Czasem otoczone kamienicami królewskiego miasta, innym razem zanurzone w wiejskim krajobrazie pełnym krów, ślimaków, gór i potoków – Rycerzyki od kilku lat zbierały pomysły i nagrywały swój pierwszy album. Wszystko zaczęło się od Gosi i Karola, których muzyczne próby z wykorzystaniem gitary, werbla i komunijnych klawiszy Casio zaowocowały szkicami przyszłych piosenek zespołu. Gdy dołączyli do nich Maciek, Michał, Aga i Olek, uwodzące melodie osnuła gęsta, koronkowa aranżacja. Choć swoją nazwę zapożyczyli z „Ballady o smutnym rycerzyku” Ścianki, na swojej debiutanckiej płycie nie dają powodów do smutku. Radośnie obwieszczają jedenaście historii wyśpiewanych przez Gosię w językach polskim, angielskim i wymyślonym. W muzyce Rycerzyków nie ma przypadków, tak jak nieprzypadkowo ich piosenki zostały zauważone przez niezależnych recenzentów. Życzliwa krytyka wpisała ich twórczość w konteksty inteligentnego, zwiewnego popu, przywołując dokonania Fleetwood Mac, Stereolab czy Kate Bush. Porównanie z rodzimym zespołem Pustki też jest tu na miejscu.

Baśń o Rycerzykach może być opowieścią o podbojach: waszych serc, uszu i koncertowych scen. Jaki płynie z tego morał? Posłuchajcie chociażby „Ławic” czy „Lotty” i odnajdźcie swój. Baśni się nie komentuje, baśni się słucha. Z zapartym tchem.
Posłuchaj płyty "Rycerzyki": https://rycerzyki.bandcamp.com
Rycerzyki to krakowski sekstet grający alternatywny, melodyjny pop. Zespół tworzą: Gosia Zielińska (wokal), Karol Jadach (gitara), Maciek Pitala (gitara), Michał Mierzwa (klawisze), Agnieszka Grzegorczyk (perkusja) i Aleksander Margasiński (bas i produkcja). Należą do kolektywu Stajnia Sobieski, w którym salę prób i instrumenty dzielą m.in. zespół Die Flöte i Kaseciarz. Opublikowana w 2012 roku pierwsza piosenkowa próba Rycerzyków „Mating Season” wywołała niemałe zamieszanie wśród niezależnych krytyków muzycznych. Kolejne utwory „Rimemba” i „Hounds” (z towarzyszącym mu teledyskiem autorstwa Oli Graczyk) rozbudziły oczekiwania związane z płytą. „To może być debiut roku”, wieścił katowicki OFF Festival, który gościł Rycerzyki na głównej scenie jubileuszowej edycji wydarzenia. Za sobą mają także występ na poznańskim festiwalu Spring Break. We wrześniu 2015 roku ukazał się długo oczekiwany album zatytułowany po prostu „Rycerzyki”, zawierający m.in. singlowy utwór „Lotta” (do kupienia na http://stajniasobieski.8merch.com/).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.