Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30443 miejsce

Dzwony do nas przemawiają

Dzwon - urządzenie dźwiękowe o kielichowatym kształcie, odlane zwykle ze stopu miedzi i cyny, wydające dźwięk wskutek zwisającego wewnątrz serca o wieniec dzwonu lub przez uderzenie młotkiem z zewnątrz.

Dzwon z epoki Baroku, odlany z brązu w 1692 roku. / Fot. Wikipedia CommonsPięć tysięcy lat temu w Chinach po raz pierwszy rozległy się donośne dźwięki dzwonu, odlanego ze stopu miedzi i cyny z dodatkami. Dzwon nie posiadał wtedy zwisającego wewnątrz serca, dla uzyskania dźwięku musiano uderzać młotkiem o jego zewnętrzny wieniec. I co najdziwniejsze, dzwon odwrócony był kielichowatym kształtem do góry. Wykorzystany został wyłącznie do ważnych kultowych uroczystości religijnych.

Nieco wcześniej, bo w Indiach, dzwony zastąpiły instrumenty muzyczne. Ich dźwiękami kojono rozgniewany mitologiczny świat bogów. Z kolei w Mezopotamii, kraju leżącym między rzekami Eufratem a Tygrysem, koniom przywiązywano do karku dzwonki, by przeganiały bezosobowe moce nadprzyrodzone. W tamtych czasach wierzenia religijne były mocno zakorzenione, dla ludu dzwon stanowił coś pośredniego, co łączyło niebo z ziemią.

W Europie odlany przez ludwisarza dzwon został po raz pierwszy zawieszony na szczytowej ścianie rzymskiej świątyni Jupitera, czyli pierwszej w dziejach dzwonnicy. Dolatujący z wysokości dźwięk do najdalszego zakamarka okolicy, nawoływał wiernych do udziału we mszy.

W XIII wieku dominikanin Durandus uznał, iż nawet małe dzwonki są w stanie zdziałać cuda - przepędzić szatańską upiorność. Dlatego dzieciom przypinano małe dzwonki, dla odstraszania złych duchów i wrogich spojrzeń. Sporo z tych dawnych legend i obyczajów przetrwało do dziś.

W austriackich Alpach żegnanie i powitanie Starego i Nowego Roku odbywa się z udziałem donośnego bicia dzwonów. Zresztą podobny zwyczaj panuje także w Polsce. Natomiast w bawarskich wioskach, i nie tylko, panuje pradawny zwyczaj oznajmiania sygnaturką - mały dzwon umieszczony zwykle w wieżyczce nad prezbiterium lub na skrzyżowaniu naw - zgon któregoś z mieszkańców, jakąś trwogę czy pożar.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.05.2010 20:42

Nie da się ukryć dzwony mają swój urok, a ich dźwięk jest przepiękny:) Za artykuł 5*:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.