Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10228 miejsce

E-papieros leczy czy szkodzi?

Wojnę elektronicznym papierosom wypowiedzieli lobbyści producentów gum i plastrów nikotynowych. Zakaz ma duże szanse na wejście w życie. Na razie Ministerstwo Zdrowia nie podjęło ostatecznej decyzji.

E-papieros jest coraz bardziej popularny w Europie. Np. w Holandii w ubiegłym roku sprzedano ok. 170 tys. zestawów, po 70 dolarów każdy. Zaletą sztucznych papierosów jest brak substancji smolistych. Palacz nadal może czerpać przyjemność z zaciągania się nikotyną, nie szkodząc przy tym swojemu zdrowiu. Stanowią one zatem alternatywę dla zwykłych papierosów i dzięki nim łatwiej rzucić nałóg. W Polsce ceny e-papierosów wahają się od 170 do 440 złotych.

Ministerstwo Zdrowia postanowiło zając się tą sprawą. Twierdzi, że elektroniczny papieros nie ma odpowiednich badań i norm bezpiecznego używania. Przyjmowanie niekontrolowanych dawek nikotyny grozi uzależnieniem od tego alkaloidu, a nawet przedawkowaniem.

Sprzedawcy e-papierosów protestują. Według nich próba wprowadzenia zakazu to efekt lobbingu firm tytoniowych i farmaceutycznych, które boją się konkurencji.

Za MZ są specjaliści od walki z paleniem. Podkreślają, że sztuczne papierosy mogą silnie uzależniać. Dostarczają bowiem do płuc nikotynę o stężeniu kilkakrotnie wyższym niż tradycyjny papierosów. Nie pomagają one zatem zerwać z nałogiem.

Czas pokaże, która strona ma rację. Projekt ustawy na razie jest w trakcie przygotowań.

Więcej informacji: gazetaprawna.pl


Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

spoko
  • spoko
  • 20.07.2012 22:22

SKOŃCZY SIĘ TYM, ŻE TUSK WPROWADZI AKCYZĘ NA E-FAJKI

Komentarz został ukrytyrozwiń
adam kwiecien
  • adam kwiecien
  • 02.06.2012 07:37

debilejapale epapierosa2miesiącei pomaga nie wziołemprzez ten okres papierosa a paliłem 2 paczki dziennie

Komentarz został ukrytyrozwiń
E-palacz
  • E-palacz
  • 04.04.2012 21:31

E-papierosy to wyzwolenie od największego syfu jakim są analogi! kiedyś paliłem paczkę dziennie ale na szczęście spróbowałem dobrego e-papierosa i już przy nim zostałem. Plusy są takie że, oszczędzam pieniądze, nie truje się tą całą chemią jaka jest w zwykłych papierosach. Lepiej się czuję, mam więcej energii.
No ale to i tak czcze gadanie bo ustawy nie kierują się dobrem człowieka tylko powiększaniem budżetu korporacji!
Brak słów na to co się dzieje w tym kraju, ile jeszcze ludzie wytrzymają takich nonsensów. To oczywiste, że zwykłe papierosy to największy syf!
A liquidy są rozkładane przez organizm na naturalne, nieszkodliwe substancje a następnie są wydalane z organizmu!
Mam nadzieję, że ta ustawa nie wejdzie bo nie umiałem rzucić palenia za pomocą plastrów i gum nikotynowych!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pamela Aneson
  • Pamela Aneson
  • 05.01.2012 08:17

"Ministerstwo Zdrowia postanowiło zając się tą sprawą. Twierdzi, że elektroniczny papieros nie ma odpowiednich badań i norm bezpiecznego używania."

Zwykłe papierosy za to są dokładnie przebadane i ich toksyczny a nawet zabójczy wpływ na zdrowie jest pewnikiem. Dlaczego się ich nie wycofa ze sprzedaży? Domagam się wycofania papierosów tytoniowych ze sprzedaży! Zabiły wiele osób!

" Przyjmowanie niekontrolowanych dawek nikotyny grozi uzależnieniem od tego alkaloidu, a nawet przedawkowaniem."

Jak osoba uzależniona może się uzależnić od tego samego od czego jest już uzależniona?
E-p to wybawienie dla palaczy nie potrafiących inaczej zerwać z nałogiem!
Co do przedawkowania... wszystko można przedawkować jak ktoś nie ma rozumu, nawet wodę i umrzeć z przedawkowania wody (to fakt, opisywany w prasie). A co z gorzałą? To trzeba wycofać! To jest dopiero toksyczne i zabójcze i to nie tylko dla pijaka a le i dla innych z jego powodu (wypadki śmiertelne powodowane przez pijanych kierowców, przemoc w rodzinie, zdurnowacenie pijaka, pasożytnictwo bo z każdej pracy go wywalą...).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr Michalak
  • Piotr Michalak
  • 21.09.2011 18:49

korupcja korupcja i jeszcze raz korupcja

Ktoś dostanie porządnie w łape i wzbogaci sie jesli taka ustawa wejdzie.
To jest totalny nonsens.

Zwykłe papierosy są szkodliwe, powodują nowotwory i można je legalnie kupować w sklepach, natomiast e-papieirosy które nie są rakotwórcze mają być zakazane.


Ktoś dostanie w łape od loggingów tytoniowych, jeśli ta ustawa przejdzie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof
  • Krzysztof
  • 02.07.2011 22:17

Polecam www.epapierosy.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
destroyer
  • destroyer
  • 29.03.2011 21:45

Glikol propylenowy - nad tym trzeba się zastanowić, jak organizm zareaguje na przyjmowanie tego w dużych ilościach?

Komentarz został ukrytyrozwiń
destroyer
  • destroyer
  • 29.03.2011 21:45

Glikol propylenowy - nad tym trzeba się zastanowić, jak organizm zareaguje na przyjmowanie tego w dużych ilościach?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Krok
  • Anna Krok
  • 21.12.2010 03:41

Co za brednie!! Palę e-papierosa od niedawna, poza oczywistymi pozytywnymi skutkami zauważyłam, że coraz rzadziej po niego sięgam. A podczas palenia analogów nie obeszło się bez przynajmniej 1 paczki dziennie ze wstawaniem w nocy włącznie! Nigdy nie czułam się po nim źle nawet kiedy bez namysłu zaciągałam się nie wiadomo ile razy. Płyn również w ustach miałam, to normalne na początku kiedy nie wiadomo jak się zaciągać, w jakiej pozycji trzymać (nigdy ustnikiem do dołu) albo jak się za dużo zakropi na siateczkę. Obeszło się bez interwencji lekarza;) Do tego zaciągam się tylko tyle razy na ile mam ochotę, a nie jak kiedyś kiedy wypalałam do ostatniego "macha" bo papierosy drożeją.

A co do wycofywania ze sprzedaży... To oni chyba oszaleli! Skąd będziemy brać te liquidy i urządzenia? Od jakiegoś dilera, który sprzeda nam olej silnikowy albo nie wiadomo jaką miksturę mogącą nas zabić?

Uważam, że tutaj wyłącznie chodzi o dochód ze sprzedaży papierosów... Podobno mamy przestać palić (po tym jak zamknęli przed nami drzwi do prawie każdej restauracji/ kawiarni/dyskoteki), a teraz nagle jedynie zwykłe papierosy będą dozwolone...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazimierz Tralkowski
  • Kazimierz Tralkowski
  • 27.11.2010 15:01

W zeszłym roku przypadkiem przedawkowałem nikotynę z e-papierosa choć nie odstręczyło mnie to od tego urządzenia. Niewielka ilość płynu naciekła mi do ust i mimo wypłukania dostała się do krwiobiegu. miałem bardzo wysokie cisnienie i pomogla rownie chemiczna jak i liquid w e papierosie pomoc medyczna ;)
Powiem szczerze że każdy kto chce rzucic palenie papierosow powinien choc na chwilę (dzien lub dwa) sprobowac e papierosa. Zapewniam ze nie rzuci raczej nikotyny ale palenie tytoniu na pewno.
Szkoda tylko że tansze odmiany e-papierosow są naprawde niezbyt bezpieczne z racji niskiej jakości "filtrów". Obecnie czasami rowniez pale papierosy ale wystarcza mi paczka na dwa tygodnie a na ogol palę jedynie do alkoholu - wtedy potrzebna jest dawka smrodliwego dymu i pewnie to uzaależnienie psychiczne ktorego nie moge zwalczyć)

Pozdrawiam e-palaczy a pozostałym zalecam wyprobowanie