Facebook Google+ Twitter

"Easylog", czyli (nie)łatwe wyjście

Podobno, jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. A gdy gra toczy się o dużą stawkę, to wszystkie chwyty są dozwolone. Przekonali się o tym bohaterowie thrillera Mariusza Zielke "Easylog".

okładka / Fot. wydawnictwo AkuratZnacie Bena Stillera? Tak, to ten amerykański aktor, który występuje głównie w filmach komediowych. Jednak oprócz zbieżności nazwisk, nie ma on nic wspólnego z książką Mariusza Zielke "Easylog", której do komedii bardzo daleko.

Głównym bohaterem jest Ben Stiller, jednak w przeciwieństwie do słynnego komika, jego życie wcale nie jest zabawne. Przed 10 laty spotkała go straszna tragedia, która zaważyła na całej jego przyszłości. Jego dziewczyna Sally z(a)ginęła, a on stracił świetną pracę w amerykańskiej korporacji SkyComp, która jest najpotężniejszą firmą na świecie. Ben pracował tam jako główny technolog, który przyczynił się do powstania Willy'ego, urządzenia ze sztuczną inteligencją, które jest połączeniem telefonu, komunikatora oraz sieci społecznościowej z ruchomym awatarem.

Jednak to już przeszłość, teraz Ben ma swoją firmę Easylog, która ma zupełnie odmienny profil. Niestety nasz bohater nie potrafi zapomnieć o tragedii sprzed lat. Tym bardziej, że policja postanawia wznosić śledztwo, przeszłość powraca, a jego życie zamienia się w koszmar... Co tak naprawdę stało się z Sally? - to pytanie dręczy Bena od lat. Czy uda mu się uzyskać na nie odpowiedź?

Na początku warto wspomnieć, że amerykańskich thrillerów na polskim rynku jest na pęczki, czasami nie wiadomo które wybrać. Jednak polski thriller, którego akcja rozgrywa się w Ameryce - to coś wyjątkowego. Szczególnie, gdy napisany tak, że zapomina się, że wyszedł spod pióra Polaka. Mariuszowi Zielke udała się ta trudna sztuka. Moim zdaniem dość wiarygodnie opisał amerykańskie realia, co sprawiło, że czułam się, jakbym rzeczywiście była w Los Angeles.

"Easylog" to świetnie skonstruowany thriller z wątkiem finansowym, który dostarczy czytelnikom wielu emocji. Strach, współczucie oraz zdumienie będą czytelnikowi towarzyszyć na zmianę, niemal bez przerwy. Nie brakuje nagłych zwrotów akcji, które mieniają perspektywę o 180 stopni. Autor manipuluje czytelnikiem, który zaczyna gubić się w domysłach. Jedno jest pewne, nic nie jest takie, jakie wydawało się na początku. Ciekawym zabiegiem się przeplatanie się narracji pierwszoosobowej (z perspektywy Bena) z trzecioosobową (wątki płatnego mordercy). Zakończenie to istny majstersztyk - zaskakujące i skłaniające do snucia domysłów, co wydarzy się dalej.

Książka oprócz misternej intrygi, zmusza także do refleksji na temat technologii komputerowych. Mariusz Zielke przedstawia wizję świata, w którym kontrolę nad naszym życiem przejmuje małe i niepozorne urządzenie o nazwie Willy. Uczy się ono naszych zachowań, przyzwyczajeń, a także rzeczy, które wzbudzają odrazę czy niechęć. Ma to pomóc ci odnaleźć się w świecie informacji, a w razie potrzeby zastąpić albo asystować przy podejmowaniu decyzji. Może być twoim przyjacielem, pożądanym wrogiem, partnerem w grze lub przeciwnikiem, może cię chronić lub prowokować i szkolić. (...) Zabawka, którą kontrolujesz w stu procentach albo tylko w jakimś stopniu. Albo której w ogóle nie kontrolujesz. Czy właśnie do tego zmierza nasza cywilizacja - do powierzania wszystkiego bezdusznej maszynie? Może to wcale nie jest taki nierealne? Warto się nad tym zastanowić i wyciągnąć właściwe wnioski.

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak zakręconej książki, w której zacierają się granice dobra i zła. Polecam ją miłośnikom thrillerów, Mariusza Zielke oraz osobom zapatrzonym w technologie komputerowe. Ja chętnie przeczytałabym inne książki tego autora.

Mariusz Zielke jest dziennikarzem śledczym i gospodarczym oraz pisarzem, specjalizującym się w kontrowersyjnych i skandalizujących thrillerach. Zadebiutował 2012 roku thrillerem finansowym "Wyrok". Na swoim koncie ma także "Formację trójkąta", po której doszło do masowych aresztowań urzędników ministerialnych i pracowników firm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.