Facebook Google+ Twitter

Eberhard Mock wrocławskim Sherlockiem Holmesem?

Eberhard Mock ma szansę stać się symbolem Wrocławia. W czwartek do księgarń w całej Polsce trafiła ostatnia książka z serii opowiadającej o mrocznych śledztwach prowadzonych przez Eberharda Mocka – „Festung Breslau”.

Fot. WAB Jej akcja toczy się w 1945 r., w ostatnich dniach oblężenia twierdzy hitlerowskiej. W piątek w części księgarń we Wrocławiu był już wyczerpany nakład. Jak przystało na szanujące się miasto, Wrocław ma swojego detektywa, postać książkową, o której przynajmniej słyszała większość mieszkańców miasta. Stopniowo Marek Krajewski znajduje czytelników także poza swoim rodzinnym miastem.
Aleksander Bursche, profesor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z wiernych czytelników powieści Krajewskiego. Jak twierdzi, ceni tę literaturę przede wszystkim za wierność szczegółom i opisy kulinarne, dzięki którym czuje niemal zapach opisywanych potraw serwowanych w lokalach przedwojennego Wrocławia. Z moich spostrzeżeń wynika, że Krajewski jest ceniony w środowisku akademickim, zwłaszcza przez historyków. To pisarz, który ma zawsze przed sobą mapę.

Kiedy chodziłem na lekcje łaciny, widywałem kilkukrotnie pana Marka Krajewskiego na dziedzińcu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wychodził z pracy: Krajewski jest filologiem klasycznym, miłośnikiem starożytności i języków antycznych, zatrudnionym w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej. Jak mawia, „podarował” swojemu bohaterowi zamiłowanie do swoich własnych zainteresowań zawodowych, a także ciężkich potraw, brydża i szachów. Opisy kaca, stanu w którym często znajduje się nadużywający alkoholu Mock, są też wyjątkowo sugestywne...

„Śmierć w Breslau” została przetłumaczona na niemiecki, w przygotowaniu są tłumaczenia na język holenderski i niemiecki całego cyklu, a także na język hiszpański, rosyjski i litewski poszczególnych części. Podobno władze miasta myślą o wykorzystaniu postaci Eberharda Mocka dla promocji miasta zagranicą. Mock miałby stać się polskim Sherlockiem Holmesem, powszechnie znaną postacią literacką związaną z miastem. Z pewnością jest to ciekawa idea, ale podstawowe pytanie brzmi: czy Mock jest gotowy do kariery światowej?

Strona Wydawnictwa WAB, na której znajdziemy informacje o Marku Krajewskim: http://wab.com.pl/index.php?id=9&aid=120

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.