Facebook Google+ Twitter

E-biznes wkracza na polskie uniwersytety

Historia biznesu internetowego w Polsce sięga w zasadzie ubiegłej dekady, ale dopiero na przestrzeni kilku ostatnich lat branża e-commerce przeżyła wielki boom. Nic dziwnego, że e-biznes wkroczył na uniwersytety.

Studia, które mają wykształcić przyszłych rekinów e-commerce, działają na wielu polskich uczelniach wyższych. Wykłady z prowadzenia i zarządzania własnym wirtualnym biznesem zaczęły pojawiać się w zasadzie już kilka lat temu. Można je spotkać głównie w tych szkołach, które dysponują wydziałem informatycznym lub zarządzania, np. na poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie Warszawskim czy wrocławskiej Wyższej Szkole Bankowej.

Skąd e-biznes na naukowych salonach?


Wprowadzenie e-commerce na naukowe salony dokonało się zapewne w związku z rosnącą popularnością tej gałęzi gospodarki. Wystarczy spojrzeć na powiększającą się z roku na rok grupę użytkowników internetu – na początku obecnego tysiąclecia jedynie 11,4 proc. Polaków miało dostęp do sieci, w 2005 roku odsetek ten zwiększył się do 28,1 proc. rodaków, a obecnie według danych GUS za ubiegły rok, już ponad 61 proc. gospodarstw domowych w kraju dysponuje komputerem z Internetem.

Podobną amplitudę wzrostu można zaobserwować w przypadku kupowania w sieci – raport Gemius mówi nawet o 74 proc. internautów, którzy w 2010 roku wybrali się choć raz na wirtualny shopping. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że e-commerce to jedna z najprężniej i najszybciej rozwijających się gałęzi zarówno biznesu oraz gospodarki. A wystarczy wspomnieć, że pierwszy portal aukcyjny pojawił się dopiero w 1995 roku – był nim amerykański eBay. Na polskim podwórku podobny gracz rozpoczął działalność w 4 lata później i do dziś święci triumfy. Allegro.pl, bo o nim mowa, jest obecnie na drugim miejscu najczęściej odwiedzanych stron internetowych przez Polaków.

Uniwersytet państwowy z e-biznesowym liderem


Wszystkie te fakty zostały skrzętnie odnotowane przez rodzime środowisko uczelni wyższych, stąd od kilku lat pojawia się coraz więcej kierunków związanych z e-biznesem. Najdalej poszedł jednak toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika, który postanowił połączyć społeczną potrzebę nauki zarządzania sprzedażą w sieci z popularnością i doświadczeniem największego serwisu aukcyjnego – już za kilka dni uczelnia wyższa otworzy swoje podwoje dla pierwszych studentów na tzw. podyplomówce z e-biznesu.

Na adeptów nauki e-commerce będą czekać jednak nie tylko uniwersyteccy wykładowcy, ale również ludzie związani z Allegro, a ściślej rzecz biorąc z Akademią Allegro, która prowadzi warsztaty z zarządzania sprzedażą w sieci.

Czytaj też: E-biznesmeni i portale aukcyjne –

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł. Do skostniałych i przesiąkniętych teorią uniwersytetów wchodzi praktyka. I dobrze, bo od kogo studenci mają uczyć się praktyki e-biznesu, jeśli nie od ludzi doświadczonych w tym temacie. Wiedza teoretyczna, jaką dają profesorowie i doktorzy habilitowani czasem nie wystarcza. Dopiero połączenie jednego i drugiego daje optymalny efekt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

SPRZEDAŻ DOŚWIADCZENIA

To jest olbrzymi problem: z jednej strony TEORETYCY, z drugiej PRAKTYCY. Przed nami ŻYCIE, a z nami STUDENCI. Gdyby możliwe było sprzedawanie doświadczenia, to za każdą jego łyżeczkę życzono by sobie równowartość w brylantach, a ponieważ wiadomo z praktyki, że wiedzę nakłada się do głowy łopatami - kogo byłoby stać na takie nakładanie.
TEORETYCY mogą nauczyć korzystania z doświadczenia. Ale mało kto się na tym zna.
PRAKTYCY mogą opowiadać o tym, co i jak robili - z powodzeniem lub bez.
STUDENCI mogą to wszystko skojarzyć i ułożyć w sensowny plan. Mogą,ale nie muszą.
Taka materia.
Trzeba próbować.

Także zastanawiać się nad tym, jak zapisywać doświadczenie, aby inni mogli z niego korzystać. Ale to już specjalność infobrokerów systemowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.