Facebook Google+ Twitter

Ebola bronią biologiczną? Brytyjczycy opublikowali raport o zagrożeniu

Tajny raport brytyjskich wojskowych w temacie zagrożenia bioterroryzmem, koncentruje się na wykorzystaniu wirusa Ebola. Jego treść stanowią trzy przewidywane scenariusze rozwoju wydarzeń, jakie uznano za najbardziej prawdopodobne.

Mat. il. http://lfb.org/operation-dark-winter-the-bioterrorist-taste-test/ / Fot. lfbBrytyjscy eksperci wojskowi otrzymali zadanie sporządzenia raportu wraz z możliwymi scenariuszami rozwoju wydarzeń, w kontekście rozprzestrzeniającej się epidemii Ebola w Afryce Zachodniej, pod koniec ubiegłego roku. Tematyka została zawężona do prawdopodobieństwa i potencjalnych skutków posłużenia się wirusem przez terrorystów.

Raport brytyjskiego ministerstwa obrony, został sporządzony już w październiku. Materiał jest osadzony bardzo mocno w realiach, które często są tajemnicą dla zwykłego obywatela. Zawiera trzy scenariusze zakładające wystąpienie przypadków bioterroryzmu z użyciem wirusa Ebola. Nad dokumentem pracowali specjaliści z Joint Terrorism Analysis Centre (Centrum Analiz Terrorystycznych) oraz Defence Intelligence (Wywiad Wojskowy).

Szczegóły opracowania pozostały utajnione. O pierwszym scenariuszu nie wiadomo właściwie niczego, podobnie drugi nie został właściwie poddany do wglądu opinii publicznej, ale wspomniano, że "logistycznie i technicznie stanowi wyzwanie dla ugrupowania pozarządowego, które mogłoby postąpić w dany sposób." Jak zaznaczono dalej: "Oczywistym są problemy natury praktycznej, związane z takim scenariuszem, a których często nie można pokonać, lecz wzięte razem składają się na całościowy sukces przy podjęciu się tego ataku." Trzeci scenariusz został opisany jako "najbardziej wymagający technicznie".

Opinie zostały sporządzone przez Laboratorium Nauki i Technologii Obronnej Ministerstwa Obrony w czasie, gdy problemem było zjawisko narastającego rozprzestrzeniania się wirusa Ebola w Afryce Zachodniej i planowano wprowadzić obowiązkowe badania turystów na brytyjskich lotniskach. Nie jest jasne, kto potrzebował tego rodzaju wskazówek, czy któryś z wyższych rangą urzędników państwowych, czy jakiś minister. Wiadomo, że raport powstał po rozmowie telefonicznej, w której omówiono możliwość przeprowadzenia ataku bioterrorystycznego z wykorzystaniem sposobności, jakie stanowiły ogniska zapalne epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej. Kształt w jakim dokument został oddany do wglądu w przestrzeni publicznej, został ze względów szeroko rozumianego bezpieczeństwa uformowany przez cenzurę.


źródła: Guardian
GOV.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.