Facebook Google+ Twitter

Ech ta Hellada...

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-03-07 13:28

Kochanie… Zamknij oczy… Wyobraź sobie Grecję… Antyczna kultura, wspaniałe zabytki starożytności; kraj pierwszych olimpiad, oliwnych gajów, wspaniałych artystów i filozofów. Ale nie tylko...

 / Fot. Stanisław GazdaTo również kraj słońca, dobrego wina, uśmiechniętych, gościnnych i serdecznych ludzi. A my, kierując się z północy na południe, będziemy niejako cofać się w czasie, wędrując od epoki średniowiecznych klasztorów, po czasy starożytnego Koryntu...

Meteory
Meteory były i są miejscem świętym. Tu wzrastali późniejsi święci, zwyczajni pustelnicy i męczennicy. Poświęcenie i ofiary dla Bożej miłości hartowały i hartują pokorne dusze mnichów, żyjących tutaj do dziś.
Jak dawniej, tak i obecnie, ortodoksyjne klasztory, „zawieszone" na skałach kultywują reguły chrześcijańskiego życia. Monastycyzm -zdaniem mnichów - jest kwintesencją chrześcijaństwa, najbardziej doskonałą i najprawdziwszą formą jego realizacji.

 / Fot. Stanisław GazdaPrzybywając na szczyt, skąd rozciąga się widok na istny las zielono-popielatych skał, na wierzchołkach których wybudowano klasztory z czerwoną dachówką i galeriami zawieszonymi nad przepaścią, zachwycamy się niezwykłością krajobrazu. Ma się wrażenie, że potężne formacje skalne stanęły dęba i zaraz ruszą do przedziwnej bitwy. Zaraz potem odczuwa się lęk, pomieszany z respektem i bezradnością wobec potęgi Stwórcy. Na usta samo ciśnie się pytanie: co jest większym cudem - dzieło natury czy ludzka wytrwała praca, której efektem są „wiszące klasztory"? Żyjący tu mnisi nie mają takich problemów. Dla nich te skały najpierw, od XI wieku, były schronieniem, miejscem nauki jak być roztropnym w myśli i pokornym w woli - dziś zaś są miejscem, skąd dosłownie i w przenośni bliżej jest do Boga, bo wysoko, bo łatwiej tu o skupienie, modlitwę, posty, czuwania i akty miłosierdzia.

Delfy
Pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Delf cofają nas aż do czasów mykeńskich (XIV-XI w. przed Chr.) z głównym czczonym tu bóstwem - boginią Geą (Matka Ziemia). W XI-IX w. przed Chr. stanął tu słynny święty okrąg Apollina. On to, według legendy, zabił Pytona -węża strzegącego wyroczni Gei.
Początki świątyń w Delfach datują się na VIII-VII w. przed Chr. Były one poświęcone Apollinowi i Atenie. Na początku VI w. przed Chr. Delfy stały się członkiem Amfiktionii, związku państw - miast, powstałego w celu wspólnej ochrony sanktuarium przed potencjalnymi napastnikami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.03.2009 11:44

Kobieta zamyka oczy, słucha tego opisu i marzy o takiej podroży w te właśnie miejsca...Ona tam jeszcze nie była, więc jest to podróż jej marzeń...A tekst? Kompendium wiedzy o Grecji, miejscach, które warto zobaczyć. Powinien być dostępny w każdym biurze turystycznym :-). No, no...ale jestem skromny :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniały opis greckich atrakcji, jednak gdzie tu jest Pana kobieta? Brakuje personalizacji, tekst mógłby być skierowany do uniwersalnego turysty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.