Facebook Google+ Twitter

Echa męskich rozmów

Spotkanie Radosława Sikorskiego z jego białoruskim odpowiednikiem nie przyniosło konkretnych deklaracji w sprawie polskiej mniejszości. Sierhiej Martynau oświadczył, że Polacy mieszkający na Białorusi nie są w żaden sposób dyskryminowani.

 / Fot. Paweł Supernak /PAPZa plus tej wizyty można niewątpliwie uznać podpisanie z Białorusią umowy o małym ruchu granicznym. Dzięki temu dokumentowi wielu białoruskich Polaków będzie mogła swobodnie podróżować do ojczyzny.

Jest to mała rekompensata, ponieważ sytuacja Polonii w kraju Łukaszenki ciągle się nie zmienia. Podczas wizyty Sierhieja Martynaua w Warszawie, białoruska milicja zatrzymała kolejnego działacza Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Mieczysława Jaśkiewicza. "To najlepsza ilustracja słów ministra Martynaua, że Polacy na Białorusi nie są prześladowani", powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" rzecznik walczącego o prawa Polaków ZPB Igor Bancer.

Minister Radosław Sikorski oświadczył, że Polska jest "szczególnie uwrażliwiona" jeżeli chodzi o poszanowanie praw opozycji i mniejszości narodowych. Od tego również uzależnił ewentualną pomoc w postaci poparcia dla Białorusi w drodze do umacniania jej niepodległości i jej zbliżenia z Unią Europejską.

Wczorajsza wizyta nie obeszła się również bez głosów krytyki. Konrad Szymański, europoseł PIS, w komentarzu dla "Rzeczpospolitej" mówi wprost o "minięciu się wizyty z celem" i o prowokacji w postaci zatrzymania Jaśkiewicza. Warto przypomnieć, że Prawo i Sprawiedliwość od chwili incydentu w Iwieńcu nawoływało do odwołania wizyty białoruskiego ministra w Polsce.

Mińsk nie chce ingerować w kłótnie białoruskich Polaków. "Dwie kłócące się frakcje muszą same dojść do porozumienia", mówił Martynau na wczorajszym spotkaniu.

Czy w przyszłości można spodziewać się "odwilży" w stosunkach między Polską a Białorusią? Po polskiej stronie jest wola współpracy. Wszystko w rękach prezydenta Łukaszenki. Jaką drogą będzie kroczyć Białoruś? Czas pokaże.

źródła: "Rzeczpospolita", TVN24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.02.2010 10:58

Po takiej rozpierdusze jaką zafundował polskiej polityce wschodniej prezydentm, ciężko tu cokolwiek zdziałać nawet "męskimi rozmowami".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Radosławie dziękujemy za działanie. Sprawdzasz się na tym stanowisku. Potrafisz zadbać jak nikt o naszych rodaków ze wschodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zawsze męskie rozmowy przynoszą skutek natychmiastowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.