Facebook Google+ Twitter

Ecosia, zielona wyszukiwarka

Bio, eco, organic... Teraz już każdy jest zielony. Wyszukiwarki internetowe również. Podobno dzięki nim można się pozbyć wyrzutów sumienia.

 / Fot. screenMicrosoft (Bing) w kooperacji z Yahoo wykorzystując panujący trend, stworzyło "zieloną" wyszukiwarkę internetową. Dzięki współpracy z WWF ( The World Wide Fund for Nature) za każdym razem, gdy czegoś wyszukujesz, możesz uratować kilka m2 lasu tropikalnego.

Czym różni się Ecosia od konkurencji?Podstawową różnicą jest to, że (według tego, co piszą na oficjalnej stronie ecosii) co najmniej 80 proc. zysków z reklam jest przekazywane WWF na ratowanie amazońskiego lasu tropikalnego. Po przeliczeniu i uśrednieniu operatorzy ecosii przyjmują, że jedno wyszukiwanie ratuje ok. 2 metry kwadratowe lasu. Poza tym 100 proc. prądu, który pobierają serwery ecosii jest pozyskiwany z elektrowni wodnych.

Dodatkowym atutem ma być ochrona danych internautów. W przeciwieństwie do konkurenta (Google), ecosia ma nie szpiegować użytkowników. Wszystkie dane są podobno kasowane w przeciągu 24h.

Jak to działa w praktyce?Postanowiłem przez kilka tygodni przetestować Ecosię. Niestety rezultaty wyszukiwań osobiście mnie nie zadowalają. Wyniki poszukiwań proponowane przez silnik Bingo i Yahoo, często nie mają wiele wspólnego z poszukiwaną przeze mnie stroną. Pomyłka w pisowni kończy się prawie zawsze brakiem rezultatów, podczas gdy Google w takiej sytuacji zdaje się "domyśleć", o co chodziło i przedstawia swoją propozycję. Na obronę ecosii mogę jednak dodać, że przez tych kilka tygodni odczułem znaczącą poprawę wyników. Być może kiedyś w przyszłości będzie lepiej...

Jeśli, ktoś pragnie chronić środowisko przy pomocy wyszukiwarki internetowej, to warto wspomnieć, że Ecosia, to nie jedyna zielona wyszukiwarka internetowa. Inne podobne projekty to m.in:

http://pl.znout.org/
http://www.treehoo.com/
http://www.ecocho.eu/

Źródła:
Julia Otten (2010): Grüner als Google, in: TAZ 7.02.2010. URL: http://www.taz.de/1/netz/netzoekonomie/artikel/1/gruener-als-google/ (16.02.2010)
Tatjana Stocker (2010): Ökologischer "googeln", in: Beobachter Natur 10.02.2010. URL: http://www.beobachter.ch/natur/flora-fauna/artikel/suchmaschinen_oekologischer-googeln/(16.02.2010)
Ecosia (o.J.): Imagevideo. (o.J). URL: http://ecosia.org/how.php (16.02.2010)
Ecosia (o.J.). URL: http://ecosia.org/faq.php (16.02.2010)
Wikipedia (14.02.2010): ecosia. URL: http://de.wikipedia.org/wiki/Ecosia (16.02.2010)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe :) Jednak nie wciągnęło to mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.