Facebook Google+ Twitter

E-deklaracje podatkowe zastąpią papierowe PIT-y?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-09-14 11:38

Współautorzy: Wojciech Martyński

Polskie Towarzystwo Informatyczne poparło pomysł likwidacji składania papierowych deklaracji podatkowych PIT przez osoby fizyczne. Propozycję takiego rozwiązania PTI zgłasza konsekwentnie od ponad 5 lat.

 / Fot. André Karwath aka Aka/CC BY-SA 2.5Odnosząc się do zgłoszonej w ostatnim czasie propozycji jednej z partii politycznych zwolnienia obywateli RP z obowiązku wypełniania deklaracji podatkowych przez osoby fizyczne, Polskie Towarzystwo Informatyczne - w przeciwieństwie do wielu publicznych wypowiedzi podważających ten projekt - uważa, że pomysł ten jest ze wszech miar godny poparcia i całkowicie realny z technicznego punktu widzenia.

Polskie urzędy skarbowe już dziś w ogromnej większości posiadają sieciową
infrastrukturę informacyjną, w których każdy podatnik ma przypisane mu zapisy, oraz systemy przetwarzające dane w celu rozliczania podatku.

- Dane z papierowych deklaracji PIT, urzędnicy żmudnie przepisują do komputerów. I to dwa razy w roku! - mówi dla W24 Andrzej Horodeński, rzecznik prasowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego. - Wycofując papierowe deklaracje, państwo zaoszczędzi. To wstyd, że ciągle tego nie zrobiono - dodaje.

Przedstawiając rzecz w dużym skrócie, wystarczy utworzyć odpowiednie interfejsy umożliwiające obywatelowi, internetowy dostęp do odpowiednich zapisów w systemie komputerowym urzędu. Największym dziś problemem byłoby
prawdopodobnie zapewnienie obywatelom bezpiecznego dostępu do tych danych, ponieważ ciągle brakuje dobrych uregulowań w tym zakresie.

Idea zastąpienia ręcznego i papierowego wypełniania PIT, przez informatyczne
narzędzia automatycznie naliczające podatki w urzędzie, jest ideą całkowicie
mieszczącą się w oficjalnie realizowanej przez Państwo Polskie strategii budowy społeczeństwa informacyjnego. Co więcej, rozwiązania takie, już dziś są z dobrym skutkiem stosowane w niektórych krajach, np. w Szwecji.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.