Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25437 miejsce

Edgar Rice Burroughs "Księżniczka Marsa" (A Princess of Mars)

Pierwsza część cyklu o przygodach Johna Cartera na Marsie, po raz pierwszy wydana została w 1912 roku.

Okładka anglojęzycznej publikacji. / Fot. Michael WhelanJohn Carter walczący w randze kapitana kawalerii po stronie Południa w amerykańskiej Wojnie Domowej, po jej zakończeniu wyrusza wraz z przyjacielem na poszukiwanie złota. W trakcie tych poszukiwań w bliżej niewyjaśnianych okolicznościach zostaje przeniesiony na Marsa. Dzięki mniejszej grawitacji zyskuje tam większą siłę objawiającą się m.in. możliwością wykonywania dalekich skoków. Te atuty pozwalają mu uniknąć śmierci z rąk tubylców - Tharków - zielonych olbrzymów o sześciu kończynach. W trakcie okazuje się jednak, że na Marsie żyje więcej ras rozumnych - w tym humanoidalne. Podczas ucieczki z niewoli u Tharków spotyka Dejah Thoris, Księżniczkę Helium, która desperacko potrzebuje pomocy. Zakochawszy się niej John Carter staje na wysokości zadania...

Książka pochodzi z 1912 roku, kiedy jeszcze stosunkowo żywe były założenia o możliwość istnienia rozwiniętego życia na Marsie. Stąd zapewne w powieści Edgara R. Burroughsa planeta ta jest tak podobna do Ziemi. Pomimo jednak, że współczesna wiedza radykalnie zweryfikowała tego rodzaju wyobrażenia, powieść nadal czyta się wspaniale, a zaskakujący świat Tharków wciąga na długo.

Edgar Rice Burroughs amerykański pisarz urodzony w 1875 i zmarły w 1950 r. znany jest w Polsce przede wszystkim jako twórca cyklu książek o przygodach Tarzana wśród małp. Był jednak nie tylko autorem powieści przygodowych i fantastycznych, ale np. również historycznych (w tym opowiadających o dzikim zachodzie).

Okładka ekranizacji "Księzniczki Marsa" studia Asylum, luźno opartej na powieści Edgara R. Burroughsa / Fot. Asylum"Księżniczka Marsa" w 2009 roku doczekała się ekranizacji luźno nawiązującej do omawianej powieści w ramach studia Asylum, na FilmWeb w opinii społeczności otrzymując 3 gwiazdki na 10 (tak więc niestety dla prawdziwych twardzieli i zagorzałych fanów sagi, którzy potraktują to ze sporym przymrużeniem oka, a i to co najwyżej do obejrzenia na jeden raz). Według serwisu Hatak, studio Asylum znane jest z tworzenia "podróbek" hollywoodzkich hitów. Nie inaczej może być i w tym przypadku. Od dłuższego czasu słyszy się bowiem pogłoski o realizacji "Księżniczka Marsa", tego jednego z najdłużej planowanych filmów w historii Hollywood. Na początku 2007 roku prawa do realizacji przejęło studio Disneya, a jeszcze w tym roku ogłosiło ono premierę filmu na 8 czerwca 2012. Obraz reżyseruje Andrew Stanton, a w rolach głównych występują: Taylor Kitsch, Lynn Collins, Samantha Morton, Mark Strong, Ciaran Hinds, Dominic West i Willem Dafoe.
Cóż - pozostaje mieć na dzieję, że tym razem ekranizacja nie zawiedzie fanów powieści.

Tytuł oryginalny: A Princess Of Mars
Język oryginalny: angielski
Rok pierwszego wydania: 1917
Rok pierwszego wydania polskiego: 1927
Ostatnie wznowienie: 1990
Wydawnictwo: SAWW Poznań
ISBN: 8385066160
Liczba stron: 192

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jessie Blue
  • Jessie Blue
  • 03.05.2012 18:46

"Princes of Mars" :D Really? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaka jest wasza ulubiona powieść fantasy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.