Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7289 miejsce

Edith Piaf i wojak Szwejk w "teatrach Krystyny Jandy"

Teatry prowadzone przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury (Teatr Polonia i Och-Teatr) nie uznają przerwy wakacyjnej. Ba, przygotowują nowe premiery - dwie z nich już wkrótce na obydwu scenach.

Plakat spektaklu w Teatrze Polonia w Warszawie. / Fot. materiał prasowy teatruPierwsza z nich będzie miała miejsce w Teatrze Polonia przy Marszałkowskiej 56 w czwartek, 22 czerwca. Tekst "Piękny nieczuły" został napisany przez Jeana Cocteau specjalnie dla Edith Piaf, która kilkaset razy zagrała go i wyśpiewała na scenie. Jest to historia jednej nieznośnie długiej nocy. Zakochana kobieta czeka w pokoju hotelowym na swojego partnera; czekanie to jest dla niej torturą, a każdy szmer, dźwięk windy czy dzwonek telefonu wzmagają jej tęsknotę, ale i budzą gniew. Jest piosenkarką, a zamiast na scenie, marnuje czas na wyczekiwanie. Gdzie się podziewa ten człowiek, który powinien spędzać z nią każdą wolną chwilę? Dlaczego skazuje ją na torturę wyczekiwania i niepewności? Z kim spędza noce, gdzie bywa? Swoją emocjonalną opowieścią o trudnej miłości i nieustannej tęsknocie kobieta prowadzi widzów przez noc. Kiedy kochanek pojawia się, milczący i nieobecny myślami, wszystkie uczucia czekającej kobiety wracają z jeszcze większą siłą – bohaterka oscyluje między czułością i goryczą, wzruszeniem i złością. Jest w tym piękno i ból, a do tego wprost fascynujący urok.

Natalia Sikora i Paweł Ciołkosz podczas prób przedstawienia 'Piękny nieczuły'. / Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska/Och-Teatr i Teatr PoloniaSpektakl w Teatrze Polonia reżyseruje Edward Wojtaszek, który jest także autorem nowego tłumaczenia tekstu Jeana Cocteau. W roli głównej wystąpi znana dotychczas ze swych niebagatelnych osiągnięć wokalnych Natalia Sikora, a towarzyszyć jej będzie - jako tytułowy piękny i nieczuły - Paweł Ciołkosz. Nie zabraknie również muzyki nagranej przez Wojciecha Rucińskiego (aranżacje i bas), Krzysztofa Nowickiego (gitara) i Maurycego Idzikowskiego (trąbka). Scenografię i kostiumy przygotowała Weronika Karwowska. Pierwsze popremierowe spektakle zostaną zagrane w dniach 23 - 26 czerwca br. o godzinie 19.30.

Zbigniew Zamachowski na plakacie do najnowszej premiery Och-Teatru w Warszawie. / Fot. materiały prasowe teatruPięć dni później, 27 czerwca, premierowe przedstawienie zostanie zagrane na scenie Och-Teatru przy Grójeckiej 65 w Warszawie. Andrzej Domalik wystawi tu własną adaptację powieści Jaroslava Haška w przekładzie Pawła Hulki - Laskowskiego "Dobry wojak Szwejk idzie na wojnę". W tytułowej roli wystąpi aktor stołecznego Teatru Narodowego, Zbigniew Zamachowski, a partnerować mu będą: jego koleżanka z teatru, Milena Suszyńska oraz Marcin Bubółka, Krzysztof Dracz, Mirosław Kropielnicki, Henryk Simon i Michał Zieliński. Scenografia i kostiumy są dziełem Jagny Janickiej; za światło odpowiada Katarzyna Łuszczyk, muzykę skomponował Mateusz Dębski, a ruch sceniczny opracował Leszek Bzdyl.

Józefina Bartyzel z działu komunikacji i PR Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury informuje, że adaptacja Andrzeja Domalika będzie przede wszystkim opowieścią o jednostce i wielkiej historii, o wojnie i o losie kogoś, kto nie jest w stanie pojąć, w czym uczestniczy. Właśnie zamordowano arcyksięcia Ferdynanda, porządek świata ulega zmianie. A Szwejk? Szwejk jest po prostu sobą. Trafia do wojska i gorliwie wypełnia swoje obowiązki, co w połączeniu z jego poczciwością doprowadza do wielu przezabawnych sytuacji. Ale może w jego głupocie jest metoda?
Spektakle popremierowe zostaną zagrane w dniach 28 - 30 czerwca o godzinie 19.30, a następnie w lipcu i w sierpniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawy program...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.