Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8659 miejsce

Edith Piaf – ikona francuskiej piosenki

Edith Piaf podbiła serca swoim charakterystycznym chropowatym i dość niskim głosem. W jej piosenkach tkwiła niezwykła siła, przez co stały się one ponadczasowe. Jej życie obrosło już legendą i nie wiadomo, co wydarzyło się naprawdę, a co zostało wymyślone.

Nosiłaś imię ptaka i śpiewałaś jak sto,
jak sto tysięcy ptaków
o gardle spływającym krwią

Léo Ferré "Do umarłej śpiewaczki"


Edith Piaf / Fot. PAPNiezwykle trudno napisać o tak wielkiej artystce, jaką była Edith Piaf. Tym trudniej, że na jej temat powstało już wiele książek i właściwie wszystko zostało już powiedziane. Żadnemu francuskiemu artyście, oprócz Georges’a Brassensa i Jacques’a Brela, nie poświęcono tylu książek. Samych dzieł francuskich jest około 50, do tego dochodzą jeszcze publikacje polskie, angielskie, szwedzkie i tak można byłoby wymieniać. Powstaje pytanie: czym zasłużyła sobie na taką sławę ta filigranowa osóbka (miała zaledwie 147 cm wzrostu)?

Edith Piaf podbiła serca publiczności swoim charakterystycznym chropowatym i dość niskim głosem. W jej piosenkach tkwiła niezwykła siła, przez co stały się one ponadczasowe. To nie melodie, które przemijają z nadejściem nowego sezonu. One zapadają w pamięć, jeśli usłyszy się je choć jeden raz. Jak pisze w przedmowie do swojej książki Wiesław Szczotkowski, jej piosenki nadal gromadzą tłumy. Dla poparcia swojej tezy wspomina o pewnej dziewczynce, która przy paryskim metrze śpiewała piosenki artystki: Zastanowiłem się wtedy jaka siła może tkwić w tych piosenkach, skoro amatorka, bez żadnego instrumentu, potrafiła zgromadzić tak wielu słuchaczy. Zadziwiające też było zachowanie tych młodych ludzi. Niektórzy stali zamyśleni, obok przytulone pary, ktoś ukradkiem ocierał spływającą po policzku łzę.

I właśnie takie były jej piosenki - wzruszające, pełne ekspresji i dramatyzmu. Do tego łatwo wpadały w uchu i przechodziły wprost do serca słuchaczy. Edith wyszła poza krąg publiczności francuskiej. Odniosła niezwykły sukces i do dziś znana jest na całym świecie. Kto z nas nie kojarzy takich piosenek jak: "Non, je ne regrette rien", "La vie en rose", "Milord" czy "Padam padam". Dwie ostatnie piosenki zostały przetłumaczone na nasz język i śpiewane przez wiele polskich artystek.

Trzeba wspomnieć, że jej życie nie zawsze było usłane różami. To właśnie smutne dzieciństwo i młodość miały wpływ na niezwykłą wrażliwość artystki. Z pewnością bez tego nigdy nie powstałyby takie piękne utwory.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Organizowalem w Chicago koncerty Doroty Osinskiej, wspanialej polskiej wokalistki. Wlasnie Dorote Osinska nazywaja polska Edith Piaf. Mamy w Polsce taki skarb.. Pozdrawiam z tego miejsca i z przyjemnoscia slucha sie muzycznego artykulu ..
Gratulacje !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przymierzałam się do tego artykułu już jakiś czas. :) Moje ulubione piosenki, oprócz wymienionych to: http://www.youtube.com/watch?v=Ka9jb32FtHc i przejmująca http://www.youtube.com/watch?v=X5GclOYR07s
Film niezwykły jak i sama artystka. Warto obejrzeć.
Pozdrawiam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Filmu niestety nie widziałam, mam nadzieję, że będę miała okazję:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja to lubię http://www.youtube.com/watch?v=lUNOVC1qVjc
Historię życia "Wróbelka"oglądałam w roku ubiegłym w kinie Praha. Niesamowity film.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam piosenkę francuską i właściwie na niej się wychowywałam i kształciłam muzycznie ucho. Gdy słucham Edith Piaf - to tak, jakbym jej słuchała zawsze na nowo i na nowo i zawsze jestem pod silnym wrażeniem jej piosenek i sposobu ich interpretacji. A w ogóle to cieszy mnie bardzo to, że kolejne pokolenia Edith Piaf słuchają i dostrzegają jej geniusz. ... "Java", "Nad dachami Paryża", "Nie żałuję niczego", " Milord"... tego się nigdy nie zapomina. Weroniko! Dziękuję Ci za ten artykuł i pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wątpię ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Łukasz. Film widziałam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stanęłaś na wysokości zadania, biorąc pod uwagę fakt, że naprawdę dużo o Edith Piaf zostało już napisane.
Oprócz tych najsłynniejszych piosenek, miała równie piękne te mniej znane, jak chociażby "L'Hymne a l'amour” czy "La Foule". Dzięki pasji, jaką wkładała w to, co robiła, w to, co kochała najbardziej, jej piosenki stały się ponadczasowe.
Walczyki Java, których powstawały również polskie wersje śpiewane przez wielu artystów - "Java co to znaczyć ma, że przytulasz twarz do akordeonisty (...)" ;)
Zainteresowani jej twórczością powinni obejrzeć film biograficzny opisujący życie Piaf: "Niczego nie żałuję", którego premiera miała miejsce przed niespełna trzema laty.
Zaczynając czytać Twój tekst byłem ciekaw czy wspomnisz, o tym, że również inni artyści sięgali po jej piosenki - 5*!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jedna z moich ulubionych francuskich artystek. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.