Facebook Google+ Twitter

Edukacja [kulturalna] może być ciekawa!

Oto siedem organizacji i siedem projektów, które udowadniają, że wiedzę i umiejętności najmłodszym i tym starszym można przekazywać w sposób ciekawy i kreatywny.

Animatorzy kultury ze Stowarzyszenia SO:ON, w ramach projektu "Dizajn z naszego podwórka", skompletują grupę liderów lokalnych, składającą się z nauczycieli i instruktorów, którzy wezmą udział w serii intensywnych warsztatów prowadzonych przez doświadczonych praktyków kultury (m.in. designera, fotografika, webmastera, filmowca, eksperta komunikacji społecznej). W efekcie tych spotkań powstanie scenariusz projektu dla uczniów ze szkoły podstawowej w Skomacku. Na jego podstawie grupa liderów zrealizuje wraz z młodzieżą działania skoncentrowane wokół lokalności jako źródła inspiracji.

Pomysłodawcy chcą tym projektem również udowodnić, że najbliższe otoczenie można zmienić bez konieczności przejmowania wzorców z zewnątrz, wystarczy wykorzystać lokalne siły, zasoby, talenty, które stanowią kapitał społeczności lokalnej. "Dizajn z naszego podwórka to określenie odsyłające do wszelkich postaci twórczego przetwarzania swojego otoczenia, którego najprostszym przykładem jest huśtawka zrobiona ze starej opony" - tłumaczy Joanna Zięba z SO:ON.

Istotą projektu Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia jest idea nieformalnej instytucji oświatowej, uniwersytetu powszechnego, funkcjonującej w środowisku wiejskim (dokładnie w Teremiskach). „Edukacja kulturalna w wioskach Puszczy Białowieskiej” to m.in.: spotkania i warszaty teatralne, program edukacji muzycznej czy kino przedszkolaka.

"Uniwersytet powszechny to jest takie miejsce, które ma pośredniczyć między instytucjami kultury wysokiej a społecznościami lokalnymi" - opisuje Paweł Winiarski z FEJK.
"Na naszym uniwersytecie z jednej strony chcemy żeby ludzie przyjeżdżali i prezentowali swoje książki, grali koncerty, przedstawienia, aby mówili o ważnych rzeczach, a z drugiej strony organizujemy takie zajęcia żeby ta młodzież mogła sama tę kulturę tworzyć" - tłumaczy Katarzyna Winiarska, członek zarządu fundacji.

Projekt obejmie całą społeczność lokalną, a jego działania nastawione są na trwałe otwarcie twórczych możliwości osób w nim uczestniczących). Spoiwem łączącym wszystkie działania będzie przestrzeń internetu. Na specjalnie w tym celu utworzonym portalu społecznościowym umieszczane będą informacje o poszczególnych akcjach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.