Facebook Google+ Twitter

Edukacja zamiast straszenia Niemcem

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-22 15:41

Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności, który nie zobowiązuje osoby nabywającej ją w ten sposób do zapłaty dotychczasowemu właścicielowi wniesionej w jakiejkolwiek formie.

Na przestrzeni wieków Polska bywała wikłana w różnego rodzaju konflikty, często konflikty zbrojne. Jak w każdej zawierusze wojennej dochodziło do wędrówek ludzi różnych narodowości. Część z nich osiedlała się w Polsce na stałe, inni wędrowali dalej. Przed drugą wojną światową Polskę zamieszkiwali ( po części zamieszkują nadal ) Niemcy, Żydzi, Ukraińcy, Litwini, Białorusini, Tatarzy, tzw. mniejszości narodowe. Po zakończeniu II wojny światowej zmiana przebiegu granic spowodowała kolejne migracje ludności. Na podstawie Umowy Poczdamskiej z 1945 r. oraz umowy zawartej pomiędzy rządem polskim a Radziecką Administracją Wojskową w Niemczech z 5 maja 1946 r. rozpoczęło się planowe wysiedlenie Niemców.

W wyniku działań podjętych bezpośrednio po wojnie oraz później w stosunku do ludności niemieckiej i żydowskiej, Polskę w latach 1945 1975 opuściły miliony osób wpisując się tym samym w zjawisko migracji ludności. Wielu dawnych obywateli Polski, pochodzenia niemieckiego, a także osoby pochodzenia żydowskiego opuściły kraj, pozostawiając po sobie kamienice, domy, grunty. Za czasów PRL, wszystkie te "opuszczone" nieruchomości przejął Skarb Państwa, dokonująckonfiskaty mienia. Jako swoją własność (bez wpisów do ksiąg wieczystych) rozdawał je potem obywatelom PRL. Ludzie je użytkujący uznali to za swoją własność i tak zostało do teraz. Lata mijały, ludzie władający tymi posiadłościami i gruntami uiszczali stosowne opłaty, przeprowadzali remonty, uprawiali ziemię, budowali domy na gruntach im przyznanych. Będąc pewnym swego, spali spokojnie, gdyż przez wiele lat nikt się o te nieruchomości nie upominał.

Z chwilą gdy Polska została członkiem UE, potomkowie dawnych właścicieli zaczęli interesować się stanem prawnym tych nieruchomości i sukcesywnie wnosić sprawy do sądów o ich odzyskanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Panie Tadeuszu, obawiam się, że nieco się Pan myli - pozwy składają nie przedwojenni właściciele, czy ich spadkobiercy, ale ludzie (bądź ich spadkobiercy), którzy dopiero w latach 60-80 wyjechali z Polski. To duża różnica. Dekrety PKWN i późniejsze akty prawne pozbawiające Niemców, którzy opuścili obecne terytorium naszego kraju, własności pozostają w mocy. Prawdziwy problem jest z tymi ludźmi, którzy bezpośrednio po wojnie pozostali w Polsce i utrzymali swoją własność, a wyjechali dopiero w latach 60 lub później - ich wcześniejsze akty prawne nie obejmowały, a ówczesne władze nie zadbały o to, by "formalnie" przejąć własność pozostawionych przez nich nieruchomości... Ci, którzy "siedzą" na poniemieckich nieruchomościach od "powojnia" nie mają się, moim zdaniem czego obawiać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie to całe upominanie się Niemców o, niby swoją własność, zakrawa na kpinę z Polskiego statusu, jaki Polska uzyskała po drugiej wojnie światowej. Jeśli Polskę usytuowano w takich a nie innych granicach, a zrobili to Alianci nie licząc się ze stanem przed wojennym, to uważam, że polska uzyskała prawo do tych ziem. Co Polska zrobi z przydzielonymi Jej ziemiami, nie powinno nikogo obchodzić. Międzynarodowe traktaty nie zostały unieważnione. Dlaczego więc Polska teraz musi oddawać swoje ziemie właścicielom przedwojennym? Jeśli Społeczność Unijna odbiera Polakom ziemie, czy inne mienie, to niech sprawi, aby oddano Polakom ziemie i mienie zabrane im na tej samej zasadzie, co Im dano. Polska po prostu nie zadbała o dobro swoich obywateli i tyle. A czemu to spadkobiercy tych co pół świata zagrabili nie oddadzą zagrabionych dóbr? Przecież chyba nikt nie uwierzy w to, że Niemcy dobra wymordowanych ludzi, różnych narodowości przekazali dla biednych, a nie wywieźli do siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tylko, że teraz Państwo nie bardzo może cokolwiek zrobić - za błędy popełnione w latach 70-tych będą musieli zapłacić mieszkańcy...
co innego, gdyby wówczas Państwo przejęło własność (nie posiadanie) tych nieruchomości a następnie przekazało własność (nie posiadanie) obywatelom - wówczas nawet jeśli podstawa wywłaszczenia okazałaby się wadliwa, byli właściciele mogliby się domagać co najwyżej rekompensaty pieniężnej, ale nie zwrotu nieruchomości - obecni ich posiadacze byliby bezpieczni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak też myslę , czasem najlepiej jest przeczekać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.12.2009 23:37

@Łukaszu:) tak właśnie było i ze względu na to, że czynności procesowe już się rozpoczęły nie można było rozpocząć procedur z zasiedzeniem gdyż pojawili się właściciele:) Jarku:) @Łukasz:) dobrze radzi, gdyż nieopacznie można napędzić sobie kłopotów poprzez rozdmuchanie sprawy z zasiedzeniem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę że masz rację jak tak mówisz ale ogólnie trzba z tym zrobić jak najszybciej porządek dla dobra tych którzy tam mieszkają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jarosław - ja bym przeczekał, gdybym był na miejscu tych ludzi. jeśli ktoś przeciw nim wystąpi z pozwem o przywrócenie posiadania, to zarzut zasiedzenia zawsze można podnieść - przez siedzenie cicho się go nie traci... moim zdaniem lepiej siedzieć cichutko, płacić na bieżąco podatki od nieruchomości i powinno być dobrze za parę lat :)

@Antoni - sprawa Państwa Moskalików doskonale obrazuje to, co napisałem wyżej - tę nieruchomość Państwo przejęło w "zarząd" nie na własność. Założę się o dobre piwo, że ich pełnomocnik próbował w trakcie postępowania podnieść zarzut zasiedzenia, ale nie dało rady...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.11.2009 14:01

Świeższe dane do tematu znajdują sie pod tym linkiem http://www.tvn24.pl/-1,1629464,0,1,dochodzi-do-iv-rozbioru-polski,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

czyli jednym słowem pozostało nam cicho siedzieć i poczekać do 2019 roku
jak nie ma innego wyjścia to może faktycznie siedzieć cicho i jakoś przetrzymać ten czas

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeszcze raz podam link do uchwały, bo nie zrobiłem spacji przed nawiasem ;) http://www.rpo.gov.pl/pliki/12075592990.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.