Facebook Google+ Twitter

Edukacyjny okrągły stół - drugie spotkanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-27 07:30

Dziś w Belwederze odbędzie się drugie spotkanie w ramach edukacyjnego okrągłego stołu. Podczas pierwszego spotkania w Pałacu Prezydenckim o problemach oświaty z Lechem Kaczyńskim rozmawiali przedstawiciele związków zawodowych, resortu edukacji, parlamentarzyści, samorządowcy i rodzice.

Zaplanowano spotkania ekspertów w sześciu zespołach tematycznych. Rozmowy mają dotyczyć wynagrodzeń i czasu pracy nauczycieli, wcześniejszych emerytur, nadzoru pedagogicznego, obniżenia wieku szkolnego i wychowania przedszkolnego, podstaw programowych oraz przeciwdziałania patologii w szkołach.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, który wystąpił do prezydenta o zorganizowanie edukacyjnego okrągłego stołu ma nadzieję, że zespoły tematyczne wniosą znaczący wkład do debaty o przyszłości szkoły. Efekty prac ekspertów przedstawione zostaną na spotkaniu plenarnym z udziałem prezydenta i mediów. Odbędzie się ono najprawdopodobniej 8 lub 13 listopada.

Oświatowa Solidarność i nauczycielskie Forum Związków Zawodowych zaapelowali do prezydenta o zawetowanie rządowych ustaw o systemie oświaty oraz Karty Nauczyciela, jeśli nie zostaną one zmienione w parlamencie. Obradująca w Gdańsku w piątek i w sobotę Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania "Solidarności" zapowiedziała też pikiety i manifestacje przed Sejmem i Senatem w listopadzie i w grudniu.

Związki nie zgadzają się przede wszystkim na rządowe rozwiązania decentralizacyjne, które - ich zdaniem - oznaczają prywatyzację szkół. Sprzeciwiają się też rządowemu projektowi wykluczającemu nauczycieli z systemu wcześniejszych emerytur i emerytur pomostowych. Przedstawiciele rodziców przeciwni zaś są wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.