Facebook Google+ Twitter

Edukuj się filmowo na Bródnie. Największe arcydzieła w Kinie Świt

W ramach projektu „Bródno kocha kino”, prowadzonego przez warszawskie kino Świt, doszło do powstania „Małej Akademii Filmu Polskiego”, dzięki której widzowie obejrzą największe polskie arcydzieła w odnowionej cyfrowo postaci.

 / Fot. Materiały własneNiezwykłe spotkania poświęcone dziejom naszej X Muzy poprowadzi Mikołaj Wojciechowski - były wiceprzewodniczący legendarnego, pierwszego w Polsce DKF-u „Zygzakiem”, wybitny znawca kina polskiego. Na każdą projekcję przybędzie też gość specjalny - krytyk filmowy bądź reżyser.

 / Fot. w24Spotkania będą odbywały się w czwartki, dwa razy w miesiącu, przez cały rok z wyjątkiem wakacji. Pierwszym filmem, który zobaczymy 29 marca 2012 r. będzie „Eroica” Andrzeja Munka. Pierwszym gościem będzie jeden z najwybitniejszych polskich filmoznawców profesor Andrzej Werner. Zaś 10 maja po filmie „Constans” będziemy mogli spotkać się z jego twórcą Krzysztofem Zanussim. O filmie „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza opowie zaś widzom Tadeusz Sobolewski.

 / Fot. Kino RPW czasie pierwszej części Akademii nie może zabraknąć filmu Andrzeja Wajdy „Popiół i diament” - kanonicznego filmu Szkoły Polskiej. Film „Popiół i diament”, którego znajomość powinna być obowiązkowa dla każdego, kto ma wobec siebie jakiekolwiek wymagania kulturalne, to kamień milowy w rozwoju polskiej sztuki filmowej i kluczowy głos pokolenia, które przeżyło wojnę. To film z gorącym swego czasu przesłaniem, odwołujący się do mitów polskiego romantyzmu: wielkiego czynu i śmierci za ojczyznę jako mesjanistycznej ofiary.

Świadomą polemikę z „Popiołem i diamentem” podjął film z tzw. nurtu plebejskiego Szkoły „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza. Zrywał on bowiem z problematyką polityczną, uznając miłość za najbardziej twórczą i inicjacyjną sferę ludzkiego życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.