Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukuj się filmowo na Bródnie. Największe arcydzieła w Kinie Świt

Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
W ramach projektu „Bródno kocha kino”, prowadzonego przez warszawskie kino Świt, doszło do powstania „Małej Akademii Filmu Polskiego”, dzięki której widzowie obejrzą największe polskie arcydzieła w odnowionej cyfrowo postaci.

Niezwykłe spotkania poświęcone dziejom naszej X Muzy poprowadzi Mikołaj Wojciechowski - były wiceprzewodniczący legendarnego, pierwszego w Polsce DKF-u „Zygzakiem”, wybitny znawca kina polskiego. Na każdą projekcję przybędzie też gość specjalny - krytyk filmowy bądź reżyser.

Spotkania będą odbywały się w czwartki, dwa razy w miesiącu, przez cały rok z wyjątkiem wakacji. Pierwszym filmem, który zobaczymy 29 marca 2012 r. będzie „Eroica” Andrzeja Munka. Pierwszym gościem będzie jeden z najwybitniejszych polskich filmoznawców profesor Andrzej Werner. Zaś 10 maja po filmie „Constans” będziemy mogli spotkać się z jego twórcą Krzysztofem Zanussim. O filmie „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza opowie zaś widzom Tadeusz Sobolewski.

W czasie pierwszej części Akademii nie może zabraknąć filmu Andrzeja Wajdy „Popiół i diament” - kanonicznego filmu Szkoły Polskiej. Film „Popiół i diament”, którego znajomość powinna być obowiązkowa dla każdego, kto ma wobec siebie jakiekolwiek wymagania kulturalne, to kamień milowy w rozwoju polskiej sztuki filmowej i kluczowy głos pokolenia, które przeżyło wojnę. To film z gorącym swego czasu przesłaniem, odwołujący się do mitów polskiego romantyzmu: wielkiego czynu i śmierci za ojczyznę jako mesjanistycznej ofiary.

Świadomą polemikę z „Popiołem i diamentem” podjął film z tzw. nurtu plebejskiego Szkoły „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza. Zrywał on bowiem z problematyką polityczną, uznając miłość za najbardziej twórczą i inicjacyjną sferę ludzkiego życia.

I wreszcie nurt psychologiczno-egzystencjalny Szkoły reprezentuje przede wszystkim Jerzy Kawalerowicz i jego „Matka Joanna od Aniołów”, film wysoce artystyczny, ascetyczny, nawiązujący do problematyki wiary i spraw ostatecznych.

„Mała Akademia Filmu Polskiego” to projekt, w czasie którego zobaczymy filmy należące do kanonu kina polskiego i kultury polskiej. Cyfrowo odrestaurowane wersje umożliwiają najpełniejsze cieszenie się tymi skarbami. Projekt kina Świt jest współfinansowany przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto