Facebook Google+ Twitter

Edward Zalewski czy Andrzej Seremet? Kto będzie prokuratorem generalnym?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-07 17:10

Prokurator krajowy Edward Zalewski czy sędzia z Krakowa Andrzej Seremet? Już tylko dwóch kandydatów zostało w walce o stanowisko prokuratora generalnego. Wybrała ich Krajowa Rada Sądownictwa.

Przez trzy dni członkowie Rady słuchali wystąpień 16 kandydatów, którzy mieli możliwość zaprezentować swoją wizję prokuratury po rozdzieleniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Kandydaci odpowiadali tez na pytanie członków Krajowej Rady Sądownictwa.

W ocenie obserwatorów wszyscy kandydaci dostrzegali najpoważniejsze problemy prokuratury - przede wszystkim brak niezależności od wpływów politycznych i niesamodzielność prokuratorów wynikającą z zależności służbowej. Kandydaci mówili też o walce z przewlekłością postępowań i konieczności zmian w zasadach odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów.

Większość z 16 pretendentów do funkcji prokuratora generalnego była zgodna co do tego, że rozdzielenie stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego będzie korzystne dla prokuratury. Jest to szansa na uniezależnienie od wpływów politycznych. Tylko dwóch kandydatów było przeciwnikami takiego rozwiązania: Jerzy Engelking i Bogdan Święczkowski argumentowali, że osłabi to pozycję prokuratora generalnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.