Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

412 miejsce

Edyta Kowalska o Stowarzyszeniu Aktywnych Kobiet Gminy Granowo

Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Gminy Granowo działa od października 2011 r. Tworzy je trzynaście wsi, gdzie zamieszkuje około 5000 mieszkańców. Członkami stowarzyszenia mogą być również mężczyźni.

Dorota Michalczak: Jesteście młodym stowarzyszeniem, czy od razu waszym zamiarem było założenie właśnie takiej organizacji?
Granowo / Fot. Dorota MichalczakEdyta Kowalska: Stowarzyszenie działa od października, dokładnie od 6.10. 2011 r. Pierwotnie planowane było założenie koła gospodyń wiejskich w Granówku, ale po przemyśleniach rozmowach z wieloma osobami doszliśmy do wniosku, że należy rozszerzyć zasięg działania i objąć nim całą gminę. Ponadto koła gospodyń wiejskich kojarzą się z czasami dawniejszymi, a nam chodziło raczej o wymiar bardziej nowoczesny. Naszym najważniejszym celem jest integracja środowisk kobiecych poprzez aktywność kulturalną, rekreacyjną i towarzyską.

Stowarzyszenie typowo kobiece?
Stowarzyszenie zrzesza kobiety zamieszkujące teren gminy Granowo. Tworzy je trzynaście wsi, gdzie mieszka około 5000 ludzi. Oczywiście nie tylko kobiety mogą być członkami naszego Stowarzyszenia.

Jakie umiejętności posiadają panie w stowarzyszeniu?
Moim zdaniem każdy posiada jakieś zdolności którymi może podzielić się z innymi. Panie potrafią za pomocą szydełka stworzyć piękne serwetki, ozdoby choinkowe. Z bibuły wyczarować piękne kwiaty, stroiki. Ozdabiania bombek i jajek styropianowych wstążką, koralikami itp. również uczyłyśmy się od naszych członkiń. Panie gotują i pieką. Uczymy się tego na warsztatach, które są ponadto dobrą okazją do połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Kwiaty z bibuły / Fot. Dorota MichalczakCzym chcecie zaistnieć w gminie, powiecie?
W naszej gminie nie ma organizacji, która pozwoliłaby się realizować kobietom, nie tylko w zaciszu domowym. Sądzę, że takie stowarzyszenie było potrzebne. Kobiety chcą się spotykać, wymieniać doświadczeniami. Istniejemy w świadomości nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale także powiatu grodziskiego.

Czy mają panie konkretne pomysły i projekty do zrealizowania w tym roku?
W grudniu ubiegłego roku rozpoczęłyśmy warsztaty rękodzieła, które w założeniu miały trwać do Świąt Bożego Narodzenia. Jednak było duże zainteresowanie i trwały do Świąt Wielkanocnych. Teraz nastąpi przerwa, na jesieni planujemy je wznowić. Ponadto będą miały miejsce dwa spotkania cykliczne: z okazji Dnia Kobiet i Andrzejek.
Zaplanowane są dwie imprezy w terenie rajd rowerowy i spotkanie przy ognisku. Zorganizujemy wyjazd do kina i jeśli będą osoby zainteresowane także wyjazd pielgrzymkowy.

Jesteśmy także partnerem Pleneru malarsko-fotograficznego, który odbędzie się w miesiącach wakacyjnych. Będziemy także pisać projekt by uzyskać dofinansowanie ze środków UE i zorganizować kurs komputerowy dla członków. Myślę, że najistotniejszym jest fakt, że najczęściej stosunkowo niewielka grupa działa bardzo aktywnie, a reszta trochę mniej - zapał z czasem stygnie.

Czytaj więcej -------->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Czyżby nikt z autorów Wiadomości24, nie należał do żadnej organizacji, lub z jej pomocy nie korzystał?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo chętnie poznałabym opinie osób korzystających z pomocy stowarzyszeń, fundacji, oraz osób działających w organizacjach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zakładając stowarzyszenie ludzie powinni być odpowiedzialni, doskonale wiedzą że organizacje rejestrowane są w sądzie, posiadają statut, który reguluje wszystkie sprawy organizacji.

Dlaczego tak się dzieje że dorośli, pełnoletni ludzie zaczynają się się wycofywać?
Wielką trudność sprawia im podjęcie najmniejszego obowiązku, zapłacenia składki, odchodzą bez słowa, mijając lidera na ulicy udają że go nie widzą. Przepisy prawne mają w nosie, bo kto im za brak odpowiedzialności cokolwiek zrobi.

Do pracy w stowarzyszeniu (za darmo) pozostaje niewielu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę dziwne dla mnie stwierdzenie " bo z czasem zapał stygnie"- chyba zakładając stowarzyszenie traktuje się sprawę poważnie , bo w końcu jest to organizacja pozarządowa której formułę działań określają szczegółowe przepisy prawne. Jeżeli aktywność działania członków ma się opierać na zasadzie " widzi mi się " to może lepiej zapisać się do" kółka znużonych sąsiadek" i bez żadnych zobowiązań poplotkować przy kawie dziergając przy okazji jeszcze jedną serwetkę. Pozdrawiam wszystkich aktywnych społeczników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy powinny powstawać nowe stowarzyszenie, w których bardzo aktywne działa niewielka grupa członków, a reszta trochę mniej albo wcale, bo z czasem zapał stygnie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.