Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10144 miejsce

Efekty specjalne z filmu Interstellar pomogą astrofizykom zbudować modele czarnych dziur?

Efekty specjalne z filmu "Interstellar" mogą pomóc naukowcom lepiej zrozumieć zjawisko czarnych dziur. Oprogramowanie, którego używano podczas pracy nad filmem może zostać wykorzystane przez astrofizyków.

Czarna dziura Gargantua z filmu Interstellar / Fot. materiały prasoweZespół, który przygotował efekty wizualne do filmu "Interstellar" opublikował pracę naukową, w której opisał kod komputerowy wykorzystany do stworzenia gigantycznej czarnej dziury o nazwie Gargantua i tunelu czasoprzestrzennego.

W tekście, który ukazał się w fachowym czasopiśmie "Classical and Quantum Gravity" przedstawiono techniczne szczegóły prac nad naukowym obrazem fikcyjnej czarnej dziury. Powstał on poprzez mapowanie milionów wiązek światła załamanych przez jej przyciąganie grawitacyjne - podaje serwis Space.com.

"Aby pozbyć się migotania i wyprodukować realistycznie i gładkie zdjęcia do filmu, zmieniliśmy nasz kod w taki sposób, jak nigdy dotąd" - tłumaczy Oliver James, szef naukowców pracujących przy efektach specjalnych dla firmy Double Negative. Nowe podejście w tworzeniu wizualizacji, które opracowali specjaliści pracujący przy filmie "Interstellar" może pomóc astrofizykom w ich badaniach.

Czytaj także: Sonda New Horizons zbliża się do Plutona. Zobacz kosmiczny taniec planety karłowatej i jej księżyca


Czarne dziury powstają w wyniku zapadania się jądra masywnych i zimnych gwiazd do jak najmniejszej objętości. Nie można zaobserwować, co dzieje się w ich wnętrzu, ponieważ nie przepuszczają one nawet światła. Skoro czarnych dziur nie widać, jak je zaobserwować? Jest to możliwe w sytuacji, gdy występują one w układzie podwójnym z gwiazdą. Wówczas można "zobaczyć" jak pole grawitacyjne czarnej dziury pochłania materię sąsiedniego obiektu.

Film "Interstellar" miał premierę w na przełomie października i listopada ubiegłego roku. Wyreżyserował go Christopher Nolan. Zagrali w nim m.in.: Matthew McConaughey, Anne Hathaway i Michael Caine.


Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.