Facebook Google+ Twitter

Efekty warsztatów "Charette" dla rewitalizacji bytomskiej dzielnicy Szombierki

W środę, 8 grudnia na spotkaniu w bytomskim Biurze Promocji Miasta, mogliśmy się zapoznać z efektami sierpniowych warsztatów "Charette", które dotyczyły rewitalizacji bytomskiej dzielnicy Szombierki.

Od lewej architekt dr hab. Piotr Lorens, prezydent Piotr Koj, dyrektor biura Śl.Z.G.i P. dr Ferdynand Morski, zastępca prezydenta Marian Maciejczyk. Program spotkania przedstawia K. Krzemińska-Kruczek, rzecznik Urzędu Miasta. / Fot. Piotr A. JeleńSpotkanie zostało zorganizowane przez władze Bytomia w osobach prezydenta Piotra Koja i wiceprezydenta Mariana Maciejczyka oraz Ślaski Związek Gmin i Powiatów, który reprezentował dr Ferdynand Morski. Obecny był także architekt dr hab. inż. Piotr Lorens, odpowiedzialny za sierpniowe prowadzenie warsztatów "Charette".

Środowe spotkanie to finał sierpniowych warsztatów "Charette", jakie odbyły się w Elektrociepłowni Szombierki, a założeniem których było wypracowanie modelu rewitalizacji dzielnicy o tej samej nazwie.

Prasa, radio i telewizja / Fot. Piotr A.Jeleń- Warsztaty "Charette" to aspekt przekształceń przestrzennych, jakich wymagają Szombierki, dzielnica Bytomia, ale wszystkie miasta śląskie - na wstępie podkreślił dr Ferdynand Morski. Szombierki zostały wyznaczone przez miasto, a osiągnięty efekt trzydniowych prac daje pozytywny obraz dla podjętych w przyszłości przez władze gminy działań.

Przypomnijmy, że w warsztatach udział wzięli zarówno przedstawiciele instytucji, jak też i społeczności lokalnej. Wydźwięk, jaki sprawiła kampania Śląskiego Związku Gmin i Powiatów spowodował, że uczestniczyli także w projekcie zainteresowani spoza Bytomia.

Zabytkowy Szyb Krystyna po nieistniejącej kopalni Szombierki / Fot. Piotr A.JeleńWarsztaty wypracowały szereg zapisów mających na celu rewitalizację Szombierek, obejmujących ogólną koncepcję urbanistyczną zagospodarowania terenu. Zostało to zawarte w dokumencie zatytułowanym "Założenia do strategii rozwoju przestrzennego dzielnicy Szombierki", a który szczegółowo przedstawił główny architekt projektu, profesor Piotr Lorens, specjalista z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego z Politechniki Gdańskiej.
Podstawą są cztery typy działań rewitalizacyjnych, jakie przyjęto dla dzielnicy Szombierki, a mianowicie:rewitalizacja gospodarcza, rewitalizacja społeczna, rewitalizacja kulturowa i
rewitalizacja środowiskowa.

-Jednym z pierwszych symptomów rewitalizacji w dzielnicy, jest już pozyskanie środków z funduszy unijnych, jakie uzyskała spółdzielnia mieszkaniowa Nasz Dom na termomodernizację budynków mieszkalnych - poinformował prezydent Koj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.