Facebook Google+ Twitter

Egipt. Czy Mubarak wyjedzie do Niemiec?

Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że 6 lutego ma dojść do spotkania przedstawicieli opozycyjnego Bractwa Muzułmańskiego z władzą Egiptu. Światowe media z kolei rozważają możliwy wyjazd prezydenta Mubaraka do Niemiec.

Dzisiaj w Egipcie

Po tygodniu rewolucji dzisiaj o godzinie 10 (9 czasu polskiego) w Kairze otworzyły się banki. Zdezorientowani mieszkańcy tłoczą się przy wejściach 152. filii stołecznych banków. W obawie przed niestabilną sytuacją w państwie, każdy chce jak najszybciej zabezpieczyć swoje oszczędności. Przed kasami tworzą się kolejki.

Na placu Tahrir ponownie gromadzą się ludzie. Na razie jest spokojnie. Porządku pilnują żołnierze.

Pierwsze negocjacje pokojowe

Jak podaje serwis tvn24.pl, z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że dzisiaj ma dojść do spotkania przedstawicieli opozycyjnego Bractwa Muzułmańskiego z wiceprezydentem Omarem Sulejmanem.
Bractwo jest organizacją skrajnie fundamentalistyczną, która do momentu rewolucji nie odgrywała istotnej roli w sprawowaniu władzy w Egipcie.

"Naszym celem jest ochrona interesów narodu, zachowanie niepodległości kraju oraz zapobieżenie wszelkiej ingerencji, międzynarodowej lub regionalnej, w nasze sprawy wewnętrzne" - powiedział anonimowy członek BM dla agencji AFP. Dzisiejsze negocjacje mogą być pierwszym krokiem w kierunku pokoju.

Co dalej z Mubarakiem?

Światowe media podają, że jednym z możliwych scenariuszów jest wyjazd 82-letniego prezydenta Hosni Mubaraka do Niemiec na badania lekarskie. Amerykański dziennik "The New York Times" sugeruje, że byłaby to dobra możliwość do zażegnania konfliktu.

Niemiecka gazeta "Bild am Sonntag" z kolei przypuszcza, że niemieccy politycy najprawdopodobniej zgodzą się z takim scenariuszem. - Jeśli Niemcy mogą wnieść konstruktywny wkład w proces stabilizacji sytuacji w Egipcie, to powinniśmy przyjąć Hosni Mubaraka, gdyby tego zechciał - ocenił wiceprzewodniczący frakcji CDU/CSU Andreas Schockenhoff.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.