Facebook Google+ Twitter

Egipt islamską republiką? Projekt nowej konstytucji gotowy

Egipskie Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło dziś projekt nowej konstytucji, zmieniającej Egipt z państwa laickiego na islamistyczny, w którym za najwyższą podstawę prawną uznawany będzie szariat.

 / Fot. Oxfamnovib/Attribution-NoDerivs 2.0 Generic/Flickr.comWiele wskazuje na to, że na ulice egipskich miast znowu wylegną tłumy protestantów. Wszystko przez kontrowersyjny projekt nowej egipskiej ustawy zasadniczej. Do strajku generalnego, mającego być sprzeciwem wobec zmian konstytucyjnych, wezwała Egipcjan większość organizacji politycznych, które nie brały udziału w tworzeniu nowego prawa.

Prace nad konstytucją, opartą na islamskim prawie wyznaniowym, zostały w ostatnich dniach znacznie przyspieszone. Zgromadzenie Konstytucyjne, zdominowane przez islamistyczne Bractwo Muzułmańskie, obawiało się unieważnienia jego prac przez egipski Sąd Najwyższy. Pojawiły się bowiem głosy, że Zgromadzenie zostało powołane wbrew obowiązującemu już prawu.

Niemniej jednak projekt ustawy zasadniczej trafi teraz na biurko egipskiego prezydenta. Mohamed Morsi, który na mocy wydanego przez siebie specjalnego dekretu sprawuje od zeszłego tygodnia niemal absolutną władzę w Egipcie, powinien w ciągu kilku dni ogłosić referendum.

Już teraz jednak zmiany zaproponowane przez islamistów spotkały się ze sprzeciwem wielu Egipcjan, głównie zwolenników rozdziału państwa od kościoła - idei sprzecznej z prawem szariatu, które ma być podstawą funkcjonowania Egiptu.

- Jeśli chodzi o prawa, konstytucja z 1971 roku była o wiele lepsza - powiedział reporterem CNN dr Mustafa Sayed z Uniwersytetu Kairskiego, chwaląc ustawę zasadniczą obowiązującą w okresie urzędowania obalonego w zeszłym roku prezydenta Hosniego Mubaraka.

Najczęściej pojawiającym się argumentem przeciwko zmianom w egipskim prawie jest fakt, że do prac nad nową konstytucją nie zaproszono wielu ugrupowań politycznych i organizacji pozarządowych. Na alarm biją także organizacje humanitarne, zaniepokojone m.in. dyskryminującym podejściem ustawodawców do kobiet. - Nie ma naprawdę żadnych zabezpieczeń dla kobiet - oświadczył dyrektor egipskiego oddziału Human Rights Watch, Heba Morayef.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ja swego czasu poświęciłem wiele wysiłku, aby przeanalizować pierwszy wstrząs naftowy (1973-75) i ... Wyszło mi na to, że cała sprawa działa się za w pełni świadomym przyzwoleniem ośrodków władzy Zachodu, a nie mam na myśli wyłącznie przywódców wybranych w powszechnym głosowaniu... M. in. swego rodzaju haracz ściągnięty wtedy przez państwa naftowe trafił szybko do banków zachodnich, umożliwiając z kolei nałożenie pętli zadłużenia na szyję zadufanych aż do zupełnej ślepoty przywódców bloku radzieckiego. Per analogiam widzę teraz podobny scenariusz. Niechże sobie islamiści dochodzą do władzy, niech niewolą kobiety i mordują mniejszości. Im tego będzie więcej tym lepiej. Wojna totalna, do której dzięki temu będzie można przekonać wyborców, w ciągu dwóch tygodni zniweczy ich rządy, a płacące za nie sfanatyzowane masy wyleczy raz na zawsze. W wyniku zostanie przywrócony w tej części świata status quo ante AD 1965.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się, Panie Andrzeju. Faktycznie hipokryzja ma się dobrze w polityce, chociaż w tej akurat kwestii możemy być dumni z naszych polityków - w Afganistanie i w Iraku wprowadzamy demokrację i - w przeciwieństwie do żądnych ropy Amerykanów - robimy to zupełnie za darmo ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Abstrahując od błędów, Zachód faktycznie nie przewidział skutków wydarzeń, które inicjował i/lub wspierał w krajach arabskich. Może się wydawać, że daliśmy władzę ludziom, z którymi walczymy od 2001 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dokąd ona się "gorzko zawiezie"? Przepraszam za złośliwość, ale naprawdę popełnianie takich błędów to klęska...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ameryka ufa w uwikłanie arabskiej wiosny w sieć globalizacji (umowy gospodarcze z korporacjami), ale może się gorzko zawieźć, jak w przeszłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.