Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egipt. Mubarak skazany na dożywocie

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Egipt ma za sobą bardzo trudny czas 30-letnich rządów byłego prezydenta Mubaraka i ostrych wystąpień społecznych, które doprowadziły do jego ustąpienia. Dziś, 2 czerwca 2012 roku, sąd kairski wydał wyrok w jego sprawie.

Muhammad Hosni Mubarak, 84-letni były prezydent Egiptu, który przez 30 lat pełnił tę funkcję bez przerwy, niepodzielnie i despotycznie - 2 czerwca 2012 roku usłyszał wyrok sądu w Kairze: kara dożywotniego więzienia, głównie za współudział w śmierci kilkuset demonstrantów, poległych na ulicach miasta w 2011 roku.

Oskarżenie prokuratorskie żądało dla Hosni Mubaraka kary śmierci. Po ogłoszeniu wyroku, Mubaraka wywieziono z sali rozpraw na noszach. Natychmiast na sali sądowej powstała wrzawa.

Hosni Mubarak, za swoje wieloletnie despotyczne rządy doczekał się w styczniu 2011 roku, wybuchu masowych protestów społecznych, które były także ostrym sprzeciwem wobec ogólnej bardzo trudnej sytuacji polityczno-gospodarczej w kraju. Protesty doprowadziły do śmierci ponad 300 osób.

Wówczas prezydent Hosni Mubarak powołał nowy rząd, mianował nowego wiceprezydenta i złożył deklarację społeczeństwu, ze nie będzie się ubiegał o kolejną kadencję w wyborach prezydenckich we wrześniu 2011.

Ponieważ oczekiwania jego przeciwników i demonstrujących nie były spełnione, a głównym ich postulatem była natychmiastowa rezygnacja z funkcji prezydenta, rozruchy trwały nadal. W lutym 2011 roku Hosni Mubarak postanowił przekazać części swoich uprawnień wiceprezydentowi Suleimanowi, a ten ogłosił ustąpienie Mubaraka z najwyższego urzędu i przejęcie władzy w państwie przez Najwyższą Radę Sił Zbrojnych.

Schorowany, 83-letni Hosni Mubarak, natychmiast po ustąpieniu, opuścił Pałac Prezydencki Heliopolis w Kairze i wyjechał do swojej prywatnej rezydencji w Szarm asz-Szajch. W kwietniu 2011 roku, wraz z synami, został na 15 dni aresztowany.

Amerykańska stacja telewizyjna CNN, zwróciła uwagę, że setki osób zgromadzonych przed siedzibą akademii policyjnej w Kairze, po odczytaniu wyroku sądu, przyjęły z zadowoleniem karę dożywocia dla Mubaraka. Ze wzburzeniem zareagowały natomiast na oczyszczenie jego dwóch synów ze wszystkich stawianych im poważnych zarzutów, w tym korupcyjnych.

Hojni Mubarak, z powodu złego stanu zdrowia, przebywał dotąd w luksusowym szpitalu wojskowym - podaje serwis rp.pl. Przed sądem odpowiadał, nie tylko za współudział w zabójstwie kilkuset demonstrantów, ale także za ogromnych rozmiarów korupcję. A jego synowie byli oskarżeni również o "korupcję, sprzeniewierzenie funduszy państwowych i manipulacje giełdowe związane ze sprzedażą jednego z banków".

"Rzeczpospolita" podkreśla, że Hosni Mubarak to pierwszy osądzony przywódca, spośród szefów państw arabskich, w których wybuchła rok temu, tzw. "Arabska Wiosna". Proces Mubarak trwał z przerwami od sierpnia 2011 roku.

Po ustąpieniu Hosni Mubaraka z funkcji prezydenta Egiptu, 11 lutego 2011 r., władzę tymczasową w państwie wciąż sprawuje Najwyższa Rada Wojskowa. Społeczeństwo Egiptu wybrało parlament w demokratycznych wyborach, a w połowie czerwca br. w drugiej turze wyborów, obywatele wyłonią prezydenta państwa.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto