Facebook Google+ Twitter

Egipt. Odkryto ponad 50 mumii w Dolinie Królów

W miejscu, gdzie wydawało się, że już wszystko zostało odkryte odnaleziono tajemniczą nekropolię królewską. Znalezisko zawdzięczamy pracom ekipy szwajcarskich archeologów.

 / Fot. By dalbera from Paris, France (Le Ramesseum (Thèbes ouest)  Uploaded by russavia) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via WikimeEgipt - Pośmiertna nekropola w Luksorze / Fot. wikipedia.orgW zachodniej części Luksoru, na obrzeżach Doliny Królów, doszło do spektakularnego odkrycia. Dla wszystkich miłośników starożytnego Egiptu jest to ogromne wydarzenie. Seria znalezisk rozpoczęła się już wcześniej, ale minister starożytności Egiptu poinformował prasę dopiero w ostatnich dniach kwietnia, z okazji wydobycia malowniczo zdobionej statuy Izis.

Do odkrycia doszło podczas prac renowacyjnych pośmiertnej świątyni faraona Amenhotepa III (XIV w. p.n.e.), prowadzonych przez archeologów ze szwajcarskiego uniwersytetu w Bale, którzy przebywali w Egipcie podczas swojej trzyletniej misji.
Ta nekropola królewska, nosi ślady wielokrotnych rabunków i wandalizmu, jednakże odkryte pozostałości są mimo wszystko bardzo istotne. Znaleziono między innymi ponad 50 mumii – w tym kilka mumii noworodków – ogromna rzadkość w świecie starożytnego Egiptu, pośmiertne maski, drewniane trumny, ślady urn - kanop, a nawet kilka całych kanop.

Prace odczytania wszelkich napisów pochodzących z nekropolii trwają, ale już zidentyfikowano 30 mumii – osobistości należące do panującej rodziny królewskiej. Jednym z ciekawszych odkryć jest osiem nowych imion księżniczek i czterech książąt – dotychczas nieznanych. Wstępnie zakłada się, że chodzi o synów królewskich Totmesa III i Totmesa IV wraz z rodzinami.
Po przeprowadzeniu licznych sond, najpierw wydrążono studnię na głębokość 6 metrów i dopiero wtedy naukowcy dostali się do pięciu komnat o czarnych, osmolonych płomieniem murach, najprawdopodobniej po pożarze powstałym po nieumiejętnym obchodzeniu się rabusiów z łuczywami. Mumie królewskie znajdowały się w centralnej komnacie.

W związku z licznymi śladami pochodzącymi z różnych epok, domniemywa się, że była to nie tylko nekropola królewska czynna przez dziesięciolecia, ale przez dłuższy czas służyła również kapłanom i rodzinom kapłanów. Najwcześniejsze ślady pośród znalezisk w nekropoli pochodzą z IX w p.n.e.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesujące odkrycie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.