Facebook Google+ Twitter

Egipt: Policja tłumi uliczne protesty

W nocy na ulice Egipskich miast wyszły tłumy ludzi domagających się ustąpienia prezydenta Hosni Mubaraka. Służby bezpieczeństwa siłą stłumiły protesty, w wyniku czego zginęły 4 osoby.

 / Fot. EPA/STRINGERDo spacyfikowania protestu policja użyła m.in. gazu łzawiącego i armatek wodnych. Według informacji podanych przez egipskie władze, co najmniej 85 osób odniosło obrażenia, zaś 4 poniosło śmierć, w tym jeden policjant.

Demonstracje zorganizowane przez internet są wymierzone, jak mówią organizatorzy, w korupcję rządzącego Egiptem od 30 lat Hosni Mubaraka. Według szacunków mediów, w Kairze na placu Tarir
demonstracje mogły liczyć nawet 20 tysięcy ludzi. Organizatorzy wezwali do kolejnych spontanicznych strajków i protestów, aby poprzez "dzień gniewu", zakończyć autokratyczne rządy Mubaraka.

Rząd Egiptu natomiast wydał dziś zakaz jakichkolwiek zgromadzeń i ostrzegł przed kolejnymi zamieszkami. O spokój apeluje też USA, sojusznik Egiptu. Hilary Clinton wydała oświadczenie mówiące, że rząd prezydenta jest stabilny i próbuje znaleźć sposób, aby odpowiedzieć na potrzeby Egipcjan.

Jak przyznają sami organizatorzy, inspiracją do działania była dla nich "jaśminowa rewolucja", która doprowadziła do obalenia rządzącego przez 23 lat prezydenta Tunezji Zine Ben Alego.
Łatwość, z jaką Tunezyjczycy doprowadzili do przewrotu, zachęciła inne społeczeństwa w świecie islamskim do podobnych czynów. Antyrządowe protesty miały miejsce w Jordanii, zaś kilkanaście osób w Egipcie, Arabii Saudyjskiej, Algierii i Mauretanii dokonało publicznego samospalenia - w ślad za Mohamedem Bouazizi, którego samobójstwo wznieciło rozruchy społeczne w Tunisie. Wydaje się, że efekt domino to obecnie całkiem możliwy scenariusz.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 27.01.2011 09:34

No i dobrze, że się buntują. Może będzię wreszcie więcej sprawiedliwości na tym świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.