Facebook Google+ Twitter

Egipt: Starcia policji z członkami konwoju z pomocą humanitarna dla Strefy Gazy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-06 10:17

W Egipcie doszło do starć między policją a członkami brytyjskiego konwoju z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. 55 osób zostało rannych. Członkowie konwoju, którym podróżował brytyjski polityk George Galloway, protestowali przeciwko poddawaniu przewożonych dóbr izraelskiej kontroli.

W konwoju jechało 520 aktywistów. W 200 tirach wieźli żywność i inne produkty dla Palestyńczyków. Zamierzali wjechać do Strefy przez egipskie przejście w Rafah. Policja skierowała jednak część tirów do izraelskiej kontroli.

Aktywiści w proteście przeciwko tej decyzji wdarli się do portu Arish nad Morzem Śródziemnym. Policja użyła armatek wodnych, aby zmusić ich do opuszczenia terenu. 55 osób, w tym kilkunastu funkcjonariuszy, zostało rannych.

Kair zdecydował, że cała pomoc dla Strefy Gazy musi docierać do portu nad Morzem Czerwonym i być częściowo poddawana kontroli na izraelskich przejściach granicznych. Brytyjski polityk George Galloway przyznał, że członkowie konwoju złamali zasady, gdyż Izrael nigdy nie wpuściłby ich tirów z pomocą humanitarną.

Władze w Kairze oskarżyły organizatorów transportu o stawianie ich w niezręcznej sytuacji. Po tym jak Hamas przejął w Strefie władzę, Kair nie chce na stałe otworzyć przejścia granicznego w Rafah.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.