Facebook Google+ Twitter

E-głosowanie coraz bliżej

Zanim zostanie wprowadzona w Polsce możliwość głosowania przez internet, Stowarzyszenie Polska Młodych proponuje udział w testowym e-głosowaniu za pomocą przygotowanego przez światowej sławy ekspertów prototypu systemu.

 / Fot. AdwebZanim zostanie wprowadzona w Polsce możliwość głosowania przez internet, Stowarzyszenie Polska Młodych proponuje udział w testowym e-głosowaniu za pomocą przygotowanego przez światowej sławy ekspertów prototypu systemu. Bezprecedensowe wydarzenie poprzedzi konferencja prasowa i premiera interaktywnego serwisu poświęconego tematyce e-głosowania, przygotowanego we współpracy z Grupą Adweb. Bo w internecie można coraz więcej.

Internet ułatwia życie. Zakupy, bankowość internetowa, a od niedawna składanie przez internet rocznych zeznań PIT. Witamy w XXI wieku – tak tę ostatnią możliwość komentują internauci. Jak ogłosiło Ministerstwo Finansów, do 15 kwietnia z usług elektronicznego rozliczenia PIT-37 skorzystało ponad 100 tysięcy podatników. Staje się ona coraz bardziej popularna, głównie dlatego, że w tym roku, zniesiono wymóg stosowania kosztownego podpisu elektronicznego. Na razie nie wszystkie PIT-y można rozliczać przez internet. Być może w następnych latach, w związku z rosnącym zainteresowaniem, usługa ta zostanie rozszerzona.

Sytuacja z elektronicznym rozliczaniem PIT-u dowodzi rosnącej w społeczeństwie świadomości, że internet ogranicza biurokrację – jest bardzo pomocny, oszczędza czas i pieniądze oraz dostarcza wygodnych i nowoczesnych rozwiązań. Wraz ze wzrostem liczby osób korzystających z tego rodzaju usług rośnie zaufanie do internetowych możliwości, a tradycjonaliści, zanim odkryją i docenią walory internetu, zawsze mogą pozostać przy starych, sprawdzonych metodach.

Podobnie jest z głosowaniem przez internet, choć z pewnością budzi ono więcej kontrowersji niż inne internetowe e-usługi. Przede wszystkim polskie prawo go nie dopuszcza. Jeszcze. Wiadomo jednak, że Polacy chcą mieć wyborczą alternatywę, a jej urzeczywistnienie jest od kilku lat celem stowarzyszenia Polska Młodych, które realizuje projekt „E-głosowania w Polsce” .

Głosowanie przez internet w Polsce jest możliwe i stanowić może alternatywę dla tradycyjnego głosowania w lokalu wyborczym, wielu osobom znaczne ułatwi udział w wyborach, a dla innych okaże się jedyną możliwością wypełnienia tego podstawowego obywatelskiego obowiązku – mówi Rafał Flis, koordynator projektu „E-głosowanie w Polsce” przygotowanego przez Stowarzyszenie Polska Młodych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.