Facebook Google+ Twitter

Egzamin gimnazjalny 2012. Nowe zasady - uczniowie sami policzą punkty

Rekrutacja do szkół średnich będzie się w tym roku odbywać według nowych zasad. Gimnazjalistów czeka nie tylko nowa odsłona egzaminu i nowe zasady naboru do liceów i szkół zawodowych. Sami obliczą liczbę punktów.

 / Fot. Marcin Otorowski, CC 3.0Od tego roku obowiązywać będą nowe zasady naliczania punktów oraz nowy harmonogram naboru do szkół średnich. Jak powiedział Andrzej Kulmatycki "Gazecie Stołecznej" (16 lutego 2012), zmiany spowodowane są nową formą egzaminu gimnazjalnego. Test ma sprawdzać pięć obszarów wiedzy, a nie jak dotąd trzy. Do tej pory w rekrutacji nie brano pod uwagę wyniku egzaminu z języka obcego.

Do zeszłego roku cały egzamin gimnazjalny składał się z trzech testów - humanistycznego, matematyczno-przyrodniczego i z języka obcego. Wiedza tegorocznych trzecioklasistów zostanie sprawdzona z zakresu języka polskiego, historii wraz z wiedzą o społeczeństwie, matematyki i przedmiotów przyrodniczych oraz z języka obcego.

Z nową formą egzaminu wkracza nowa forma oceny. Odtąd wyniki będą podawane w procentach zamiast punktów. Dla celów rekrutacji uczeń sam będzie musiał je przeliczyć na liczbę punktów, mnożąc przez współczynnik 0,2. "RP" podaje przykład: wynik 70 proc. przemnożony przez 0,2 da 14 pkt w rekrutacji.

Kandydaci do liceów i szkół zawodowych mogą w naborze uzyskać w sumie 200 pkt, z czego połowę mają stanowić te zdobyte na egzaminie gimnazjalnym. Reszta punktów zostanie im przyznana za świadectwo. Ocena celująca to 18 pkt, świadectwo "z paskiem" - 6 pkt, a tytuł finalisty konkursów kuratora oświaty daje 13 pkt.

Kopie świadectwa wolno złożyć maksymalnie w trzech szkołach. W Warszawie, zanosi się wszystkie do jednej placówki, szkoły "pierwszego wyboru", która przekazuje wyniki pozostałym dwóm szkołom drogą elektroniczną.

Znany jest też harmonogram rekrutacji:
14.05 - 25.05 składanie podań
22.05 - 26.05 możliwość zmiany decyzji wyboru szkoły
29.06 - 2.07 - składanie kopii świadectw ukończenia gimnazjum
5.07 - wyniki rekrutacji, listy przyjętych wywieszone w szkołach oraz wykazy wolnych miejsc
5.07 - 9.07 - czas na dostarczenie oryginałów świadectwa i potwierdzenie wyboru szkoły
10.07 - 12.07 - rekrutacja uzupełniająca
27.08 - 31.08 - dodatkowa rekrutacja

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.