Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11515 miejsce

Egzamin gimnazjalny 2012 z matematyki na Kwejku. Młodzi to nieuki?

Umieszczenie jednego z zadań z matematyki w na Kwejk.pl (gdzie można znaleźć często dowcipne komentarze rzeczywistości) było być może jedynie żartem. Ale od niektórych komentarzy włos się jeży na głowie...

Sonda

Czy przytoczone zadanie było wyzwaniem?

 / Fot. Grzegorz Gałasiński/PolskapresseZadanie brzmiało następująco: "Ania, Kasia i Wojtek przesadzają kwiatki do doniczek. Każde z nich ma 6-litrowy worek ziemi ogrodniczej i doniczki dwóch wielkości. Ania wykorzystała całą ziemię, którą dysponowała, i napełniła 2 duże doniczki i 9 małych. Kasia całą swoją ziemię zużyła do wypełnienia 4 dużych i 6 małych doniczek. Wojtek chciałby wypełnić ziemią 5 dużych i 4 małe doniczki. Czy wystarczy mu ziemi, którą ma w worku? Uzasadnij odpowiedź".

To właśnie zadanie pojawiło się po egzaminie gimnazjalnym na stronie Kwejk.pl opatrzone dwoma obrazkami. U góry radosny człowieczek biegnie z komentarzem: "Banalny human na pewno dostanę się do wymarzonego LO!" (interpunkcja oryginalna), zaś na rysunku pod zadaniem biegnie w przeciwną stronę ze słowami "TAKI CH..." (cenzury oczywiście tam nie ma). Trudno do końca stwierdzić, jaki był cel autora owego "kwejka". Czy było to wyśmianie niskiego poziomu testów gimnazjalnych w tym roku, czy raczej niskiego poziomu wiedzy tegorocznych gimnazjalistów. Wydawać by się mogło, że to pierwsze, w końcu zadanie jest zgoła banalne, ale wystarczyło się wczytać w komentarze, by zacząć mieć poważne wątpliwości.

Według jednego z komentujących zadanie było rzeczywiście proste, a "całe gimnazjum się tym podnieca". Owo podniecenie sugeruje zatem, że kwestia ziemi i doniczek budzi spore emocje, ponieważ stanowi wyzwanie. Jakie wyzwanie, można jednak zapytać, skoro wystarczy skonstruować prosty układ równań? Jeśli tego nie umieją zrobić osoby idące do liceum, to nic dziwnego, że później protestują przeciwko maturze z matematyki. Przy takich zaległościach w edukacji rozwiązanie odrobinę trudniejszych zadań może okazać się dla nich niemożliwe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gerard Stenc^
  • Gerard Stenc^
  • 02.05.2012 11:09

Polityczne zmniejszanie objętości czaszek pokoleniu liberalnego luzactwa !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja w tym zadaniu napisałem prawie rozprawkę o tym ile doniczek małych tworzy dużą i ile zostanie ziemi Wojtkowi :D
Według mnie, nie trzeba się tym zdjęciem z kwejka tak satysfakcjonować - to zadanie naprawdę było proste i wystarczyło nad nim trochę posiedzieć. A pro po matury - sam bym ją i pewnie jeszcze kilkanaście innych osób na minimum 30 proc. napisali ;P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.