Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5826 miejsce

Egzamin gimnazjalny. Jak poradzić sobie ze stresem?

Egzamin gimnazjalny to dla uczniów pierwszy tak ważny, a zarazem tak stresujący sprawdzian. O to, jak opanować nerwy i psychicznie przygotować się do egzaminu, zapytaliśmy psycholog Karolinę Małek, doktorantkę katedry wychowania na wydziale psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 / Fot. mgr Karolina MałekKatarzyna Węsierska: Pracowała Pani jako psycholog szkolny w gimnazjum. Dobrze orientuje się więc jak rysują się nastroje i nastawienie gimnazjalistów do samego testu.
Karolina Małek: Gimnazjaliści potwornie denerwują się tym, co przed nimi, chociaż świadomość samego testu i jego konsekwencji pojawia się w głowach uczniów dopiero w trzeciej klasie. Przez pierwsze dwa lata największe znaczenie dla gimnazjalistów ma funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Egzamin to dla nich wydarzenie bardzo ważne, bo w pewnym sensie decyduje o przyszłości, ustawia przyszłe kształcenie. Oczywiście, nie całkowicie - na studia można przecież iść po skończeniu technikum. Jest to jednak jakaś ważna decyzja do podjęcia. Oprócz stresu pojawiającego się przy okazji samego egzaminu, przygotowania, dochodzi także fakt, że uczeń musi w pewnym sensie zadecydować, co chce w życiu dalej robić. Uczniów stawia się więc przed wyborem, do którego często jeszcze nie do końca dorośli.

Wróć do materiału: Matura 2011. Maturzyści napisali egzamin z języka polskiego. Co sądzą licealiści o dzisiejszej maturze? Jakie były tematy na poziomie podstawowym?Wróć do materiału: Matura 2011. To warto wiedzieć przed egzaminem dojrzałościWróć do materiału. Egzamin gimnazjalny 2011. Uczniowie napisali test humanistycznyZobacz pytania testu humanistycznego. Egzamin gimnazjalny 2011Zobacz odpowiedzi testu humanistycznego. Egzamin gimnazjalny 2011Ranking liceów 2011. W24 radzi, którą szkołę wybrać

Najważniejsze informacje o testach gimnazjalnych

Czy w związku z tym, że egzaminy gimnazjalne wiążą się z podjęciem pewnej decyzji o przyszłości, nie uruchamia się zbyt wcześnie proces rywalizacji wśród uczniów?
Proces rywalizacji uruchamiany jest dużo wcześniej. System edukacyjny jest tak zbudowany - więcej jest rywalizacji, niż współpracy. I to nie jest dobre. Za mało jest zadań wymagających współpracy, za mało kooperacji w szkołach.

Na lekcji bardziej punktuje się osiągnięcia osobiste i takiej postawy uczą się uczniowie. To wszystko przyczynia się do uruchomienia rywalizacji wśród uczniów. Egzamin więc, sam w sobie, tego procesu nie "włącza", ale może nasilić rywalizację.

Egzamin gimnazjalny. Przygotuj się z nami!

Jaką pomoc mogłaby zapewnić uczniom szkoła? Jak przygotować do podjęcia decyzji, do Zdjęcie ilustracyjne / Fot. a_kartha, royalty free, http://www.sxc.hu/photo/642559/radzenia sobie ze stresem związanym z egzaminem?
Przede wszystkim można zaproponować uczniom zajęcia prowadzone przez psychologa szkolnego dotyczące tzw. doradztwa zawodowego. Podczas takich zajęć gimnazjaliści mogliby dowiedzieć się, na podstawie przyglądania się ich zasobom, jakie są ich mocne, a jakie słabe strony, na czym mogliby się skupić, w jakim kierunku podążyć. Kwestia stresu oraz sposobów radzenia sobie z nim mogłaby zostać poruszona w trakcie warsztatów psychoedukacyjnych.
Psycholog mógłby uświadomić: czym jest stres, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić. Uczniowie często mają pewne strategie radzenia sobie ze stresem, ale czasem bywają one mało konstruktywne. Często próbują złagodzić zdenerwowanie za pomocą alkoholu, nikotyny lub innych używek.

Egzamin gimnazjalny: część humanistyczna - podstawowe informacje

Do odczuwanego stresu przyczynia się także komponenta fizjologiczna stresu, której nie każdy gimnazjalista jest świadomy. Chodzi tu na przykład o nadmierną potliwość, suchość w ustach. Często uczniowie nie potrafią powiązać stresu z takimi objawami, a to skutkuje tym, że zdenerwowanie zostaje spotęgowane. Stąd ze strony szkoły powinna pojawić się inicjatywa współpracy z psychologiem szkolnym. Jednak nie mówimy tu o zajęciach 45-minutowych, ale o zajęciach seryjnych, cotygodniowych, albo o zajęciach warsztatowych- w formie na przykład dwudniowych spotkań.

To działanie długoterminowe, na które nie każda szkoła, z różnych przyczyn, może sobie pozwolić. Jak uczniowie mogą radzić sobie ze stresem na kilka dni przed egzaminem?
Przede wszystkim to, co może obniżyć stres to poczucie bycia przygotowanym. Oczywiście, nie tyko mowa tu o samym przygotowaniu merytorycznym- w kwestii wiedzy, bo tego także nie zdążymy na kilka dni przed egzaminem zrobić. Można za to zadbać o kwestie organizacyjne. Poświęcić trochę czasu na dzień przed egzaminem na przygotowanie ubrania, wszelkich przyborów potrzebnych do samego pisania do egzaminów.

Egzamin gimnazjalny: część językowa: podstawowe informacje

To zapewni pewien komfort psychiczny - w razie jakichkolwiek utrudnień, spóźnienia czy nieprzewidzianych sytuacji, nie będzie już trzeba martwić się na przykład o to, że bluzka nie jest wyprasowana. Warto zaplanować także czas na odpoczynek - położyć się wcześniej spać, zrelaksować. Dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie aktywności, które sprawiają przyjemność, a jednocześnie pozwolą odciągnąć myśli od egzaminu. Można na przykład iść do kina, na spacer. Jeśli ktoś czuje, że koniecznie musi sobie coś powtórzyć to oczywiście nie ma przeciwwskazań, ale lepiej, żeby to nie trwało od rana do wieczora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Polska edukacja jest skostniała i przestarzała. Podczas klasówek z geografii nie można korzystać np. z map. Później taki uczeń proszony do odpowiedzi, błądzi oczyma po mapie i nie ma pojęcia jak z tego średniowiecznego wynalazku korzystać. I tak jest na innych przedmiotach. Dużo teorii i mało praktyki. I faktycznie, ten wyścig sznurów zamiast kooperacji jest jak błędne koło.

A co mieli powiedzieć maturzyści parę lat temu. Teraz to przynajmniej można przedmiot powtarzać, a kiedyś oblanie języka polskiego oznaczało koniec egzaminu maturalnego i szykowanie się do następnego za rok.

Prawdziwe wyzwanie to studia - co semestr to egzaminy :-). To jest dopiero szok. Zero dzwonków, zero sprawdzania obecności. Samodyscyplina zawodzi... to nie masz czego szukać na wyższej uczelni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.