Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35269 miejsce

Egzamin gimnazjalny - znów był przeciek!

Na jednym z forów internetowych można było znaleźć informacje o pytaniach testu humanistycznego na egzaminie gimnazjalnym. Gimnazjaliści, którzy pisali wczoraj swe prace wiedzieli więc, że mogą się spodziewać pytań o dzieje XII wiecznej Polski, na podstawie tekstów Galla Anonima - pisze dziś Grzegorz Staszak, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Kolejny przeciek przed egzaminem. To już norma? / Fot. Gazeta WyborczaJak donosi gazeta, przeciek pojawił się dzień przed egzaminem, na forum portalu o2. "Użytkownik, podpisujący się prawdopodobnie swym numerem z Gadu-Gadu napisał: Dzisiaj udało mi się zobaczyć kawałek testu. No, będą to czasy XII wieku i teksty Galla Anonima."

Informacja była bardzo precyzyjna. Na egzaminie bowiem jednym z tekstów źródłowych, jakie otrzymali gimnazjaliści był tekst z kroniki Galla. Kto na pytania z tekstu opowiedział prawidłowo, dostawał 8 punktów. Maksymalna liczba punktów do osiągnięcia na egzaminie wynosiła 50.

Na forum o2, na dzień przed egzaminem, pojawił się jeszcze jeden wpis o tym, że na egzaminie pojawią się czasy Krzywoustego, Galla Anonima i obraz "Szermanowskiego". Tym razem autorem - jak donosi Gazeta Wyborcza - był niejaki "thund3r0". Rzeczywiście, na egzaminie trzeba było odpowiedzieć na trzy pytania (po trzy punkty za każde), związane z interpretacją obrazu Józefa Szermentowskiego "Stary żołnierz i dziecko w parku".

Środkowy wpis przywołuje przeciek sprzed dwóch tygodni. / Fot. http://forum.o2.pl/temat.php?id_p=5157830&start=2010Od Marka Legutko, dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, gazeta dowiedziała się, że to, co znalazło się na forach, jego zdaniem jest zwyczajnie przypadkowo trafionym "strzałem". – Gdyby ktoś umieścił całe zadania, wtedy na pewno odpowiednio byśmy reagowali – stwierdził dyrektor. – A tak, to zwyczajnie trafiony strzał – stwierdził dyrektor, czerpiący swą pewność również z systemu zabezpieczeń, jakie stosuje CKE podczas dystrybucji zestawów pytań egzaminacyjnych.

W ubiegłym roku przed egzaminem gimnazjalnym również doszło do przecieku. Wtedy publicznie znane stało się jedno z pytań części matematyczno-przyrodniczej. CKE nie zdecydowało się na powtórzenie egzaminu.

Wiesz coś o przecieku? Znasz jego źródła? Napisz do Wiadomości24.pl! lub na maila: redakcja@wiadomości24.pl

CZYTAJ TAKŻE:
Gimnazjaliści: mieliśmy pytania przed egzaminem
30 feralnych sekund
Gimnazjaliści wciąż czekają na decyzję urzędników
Wciąż nie ma decyzji o unieważnieniu egzaminu
CKE się zastanawia, wątpliwości pozostały
Decyzja zapadła - nie będzie powtórki egzaminu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

dasa eerla
  • dasa eerla
  • 11.04.2011 19:22

Jest już w internecie przeciek! Całkowicie za darmo możecie pobrać testy. Skan ma lekko słabą jakość ale można się rozczytać (skanowane w pośpiechu)

humanistyczny-http://www.filesonic.com/file/586513614
mat-przyr-http://www.filesonic.com/file/586513624
angielski-http://www.filesonic.com/file/586513604

Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co z tego, że jeden z wielu "pewnych" tematów okazał się akurat trafiony? Gimnazjaliści mieli do czynienia z tyloma "pewnymi informacjami" z różnych "przecieków", że gdyby się przygotowali z każdego tematu, to opanowaliby cały program gimnazjum. I o to chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A macie jakies pytania na mature??? Interesuje mnie polski i angielski podstawowy oraz rozszerzenie z WOS-u:))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałoby się powiedzieć: o co tyle hałasu? Nie takie tajne rzeczy już przeciekały w naszym kochanym kraju, to jakiś tam test gimnazjalny miałby nie przeciec! A dlaczegóż by nie? Pan Legutko oczywiście musi się jakoś , choćby głupio, tłumaczyć, bo to wstyd, że ktoś zrobił Wielkiej Komisji Egzaminacyjnej jeszcze większe kuku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To niestety prawda! u mnie w szkole pare osob mialo pytania, przynajmniej znalo temat rozprawki:( To smutne i niesprawiedliwe!

Komentarz został ukrytyrozwiń

może im wcale na tym nie zależy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to się dzieje, że nigdy (ludzie za to odpowiedzialni) nie są w stanie dopilnować tak podstawowych rzeczy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli powtórka z historii ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.