Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32051 miejsce

Egzamin na Politechnikę zamiast próbnej matury, uczniowie wcześniej znali zadania

Kolejna wpadka Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Próbna matura z matematyki okazała się... egzaminem wstępnym na Politechnikę Warszawską. Co więcej, niektórzy uczniowie znali treść zadań już kilka dni wcześniej.

 / Fot. skanArkusze matury próbnej z matematyki (poziom rozszerzony) były dostępne w internecie już 10 stycznia, albo nawet i wcześniej. – Tak, to one. Dokładnie te same – potwierdzają Wiadomościom24.pl uczniowie z I LO w Poznaniu, którzy pisali rozszerzoną maturę z matematyki. Jednak Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) nie robi z tego wielkiego problemu. – Próbna matura nie ma egzaminować z danego przedmiotu, tylko zapoznać zdających ze sposobem jej przeprowadzania – mówi nam Barbara Andrzejewska z wydziału matur w CKE, odpowiedzialna właśnie za egzamin z matematyki.

Jednak jak się dowiedzieliśmy, same zadania też nie były nowe. Pochodziły bowiem z... egzaminu wstępnego na Politechnikę Warszawską z 2008 r. (zdjęcie obok). – Widziałem je 6 grudnia na spotkaniu informacyjnym politechniki, rozdawano nam te arkusze – opowiada nasz informator, Łukasz. W jego szkole nie organizowano próbnej matury, ale gdy z ciekawości zerknął na wtorkowe arkusze z rozszerzonej matematyki, wydały mu się dziwnie znajome. – Każde zadanie się pokrywa, do tego identyczna punktacja...

Wystarczy zresztą zerknąć na poniższe zdjęcia. Punktacja ułatwiła zadanie osobom z CKE, gdyż na egzaminie wstępnym można było zdobyć maksymalnie 50 pkt - tyle ile na maturze próbnej na poziomie rozszerzonym. Jedyna różnica to taka, że na egzaminie wstępnym pod treścią każdego zadania pozostawiono miejsce na obliczenia i rozwiązanie, zaś na maturze zadania podano jedno po drugim. Politechnika Warszawska potwierdziła Wiadomościom24.pl, że egzamin wstępny w 2008 r. został ułożony przez CKE.

Po lewej matura próbna, po prawej - egzamin wstępny na Politechnikę Warszawską. Zadania, ich kolejność oraz punktacja są identyczne. / Fot. skan

Po lewej matura próbna, po prawej - egzamin wstępny na Politechnikę Warszawską. Zadania, ich kolejność oraz punktacja są identyczne. / Fot. skan

Czy oznacza to, że osobom z CKE po prostu nie chciało się ułożyć nowych zadań dla maturzystów, więc wykorzystały te z egzaminu wstępnego na politechnikę? Wszystko na to wskazuje. Szef CKE Mirosław Sawicki początkowo był bardzo zaskoczony tą informacją, bo właśnie od nas się o niej dowiedział. – Takie sytuacje są oczywiście niedopuszczalne – mówił w rozmowie z Wiadomościami24.pl. Jednak już pół godziny później, gdy poznał szczegóły sprawy, nie był tak zdecydowany w słowach. - Rzeczywiście, zdarza się, że na maturach próbnych wykorzystujemy arkusze, które już wcześniej były gdzieś wykorzystywane w małych grupach uczniów - wyjaśnia. Dodaje, że miał z Politechniką Warszawską ustną umowę, że arkusze z egzaminu wstępnego nie zostaną upublicznione. Władze politechniki złamały zatem tę umowę, rozdając arkusze tegorocznym maturzystom na spotkaniu informacyjnym w grudniu.

Przeczytaj także inne materiały o przeciekach z lat poprzednich:

Czy doszło do przecieku na próbnej maturze?
Przeciek na próbnej maturze z polskiego w Szczytnie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Egzaminy wstępne są dla tych, którzy mają starą maturę i chcą np. robić drugi kierunek, albo dopiero teraz wpadli na pomysł żeby w ogóle studiować :) no i dla studentów z zagranicy.

W całej tej sprawie najważniejsze w sumie nie jest to, że te arkusze wykorzystano na egzaminie wstępnym, tylko fakt, że później PW udostępniła je na spotkaniu informacyjnym całkiem sporej grupie, pewnie kilkaset osób, wśród której przeważali - jak mniemam - tegoroczni maturzyści...

Komentarz został ukrytyrozwiń

asiak00 najlepiej to wejdź na stronę danej uczelni i poczytaj jakie mają warunki przyjęć na studia. Tam powinny być wszelkie informacje nt temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bardzo dobry materiał
męczy mnie tylko jedno, czy są jeszcze egzaminy na studia? O dostaniu się nie decyduje wynik matury?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ świetny materiał :-) a postawa CKE jest żenująca, przecież ta instytucja zatrudnia dydaktyków a zapewne i naukowców, którzy otrzymują wynagrodzenia za przygotowanie testów. Ciekawe czy otrzymali wynagrodzenia za oba testy...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.