Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5751 miejsce

Egzamin na prawo jazdy? Spróbuj zdawać w Płocku

 • Źródło: Dziennik Łódzki
 • Data dodania: 2007-06-11 08:09

Mieszkańcy dwóch największych polskich miast nie chcą zdawać egzaminów na prawo jazdy u siebie. Wyjeżdżają do mniejszych miejscowości, w których łatwiej zdobywają uprawnienia. W ostatnich tygodniach wśród kursantów z Łodzi i Warszawy robi furorę Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Płocku.

Egzaminy w Gdańsku. / Fot. Robert Kwiatek/Dziennik BałtyckiTylko co czwarty kandydat na kierowcę z Łodzi zdaje egzamin na prawo jazdy w miejscowym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Łodzianie wolą zdawać w Sieradzu, Piotrkowie, Skierniewicach oraz w Płocku. Warszawiacy chętnie też jeżdżą na egzaminy do Ciechanowa.

- Żeby dostać wymarzoną pracę, musiałem szybko zdobyć prawo jazdy. W Warszawie próbowałem już dwa razy. Oblewałem. Zależało mi na czasie, więc pojechałem do Radomia. I zdałem od ręki - nie ukrywa Łukasz Nowak, handlowiec z Warszawy.

Aleksandra Kubacka, kierowniczka łódzkiej szkoły jazdy, potwierdza: - Na egzaminy do Płocka wyjeżdża czterech na dziesięciu naszych kursantów. To "łatwe" miasto, tylko z jednym trudnym skrzyżowaniem.
Zainteresowanie łodzian potwierdza Krzysztof Buczkowski, zastępca szefa płockiego WORD. - Od kilku tygodni co dziesiąty zdający to łodzianin - mówi. Dodaje, że po "prawko" przyjeżdża coraz więcej warszawiaków.

Nowa dyrekcja WORD w Łodzi zapewnia, że stara się jak może, by ułatwić życie kursantom. Jednak skarg na egzaminatorów jest coraz więcej. Na szczęście skróciła się kolejka do egzaminu. Teraz trzeba czekać 30 dni.
- Od lat krążą legendy o wrednych łódzkich egzaminatorach - wzrusza ramionami kursant Michał Kasiński. - Czytałem w Internecie, że od kiedy wyrzucono ich z pracy, zdać egzamin jest dużo łatwej. Spróbuję w Łodzi. Jeśli będzie ciężko, pojadę do Płocka.

W Łodzi średnia zdawalność egzaminu wynosi 25 proc. To najgorszy wynik w województwie, w Skierniewicach jest to 31 proc., w Piotrkowie - 35,4 proc., a w Sieradzu - 37 proc. Leszcze lepiej jest poza granicami Łódzkiego. W Płocku egzamin zdaje aż 40 proc. osób. Nic dziwnego, że miasto to jest przebojem wśród kandydatów na kierowców z dwóch największych polskich miast.

Takie zabiegi budzą ostrą krytykę właścicieli szkół jazdy. - Wyjazdy na egzamin do mniejszych miast są głupotą - nie owija w bawełnę Stanisław Pasiak, właściciel znanej łódzkiej autoszkoły. - Nie chodzi przecież o to, żeby zdobyć papierek, tylko żeby sprawnie i bezpieczniej poruszać się po ulicach dużego miasta. Niestety, nie ma przepisów, które nakazywałyby zdawać egzamin w miejscu zameldowania.

Tego samego zdania jest Roman Stencel, prezes zarządu Polskiej Federacji Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów. - Każdy chce dotrzeć do celu najkrótszą drogą, co często kończy się tragicznie. Statystyki policyjne mówią same za siebie. Czy posłowie i przedstawiciele instruktorów nauki jazdy to zmienią?

Marcin Bereszczyński

Egzaminatorzy od odczyniania uroków

W ubiegłym roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi egzamin na prawo jazdy zaliczało tylko 22 proc. osób. Teraz zdaje co czwarty kandydat na kierowcę. Statystyka poprawiła się w styczniu. Co się zmieniło? - Pożegnaliśmy się z niektórymi egzaminatorami. Zatrudniliśmy dwie panie psycholog, które odstresowują klientów przed egzaminami - mówi Tomasz Kacprzak, zastępca dyrektora łódzkiego WORD. - Miesięcznie zdaje u nas trzy tysiące osób, to o pięćset więcej niż pół roku temu. Zniknął nawet samochód egzaminacyjny z numerem 13. Pozbyliśmy się go o godzinie 13.13, w piątek 13 kwietnia - chwali się Kacprzak.

Niestety, do WORD wpływa coraz więcej skarg na egzaminatorów. Od początku roku departament kontroli i skarg Urzędu Marszałkowskiego przyjął 48 zażaleń na przebieg egzaminu na prawo jazdy, o 8 więcej niż w ubiegłym roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Cid
 • Cid
 • 22.05.2012 08:22

W Płocku jak wiesz 'z kim to załatwić' to jesteś gość. Jak nie, to zdawaj po kilkanaście razy! Korupcja sięga sufitu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ania Kowalczyk
 • Ania Kowalczyk
 • 24.02.2011 10:25

W Płocku nie łatwo jest zdać, oblewają za nie wiadomo co, że niby ciągle wszyscy wymuszają pierszeństwo, a to nie prawda bo nikt normalny nie będzie się rzucał pod samochód. Banda złodziei i oszustow w Płocku. Tylko łapówka sie liczy, mój kuzyn dał i zdał, mnie nie stać na łapówki i dziś znów oblałam. Jak dam 1000zł to zdam (narazie zbieram na łapówke) taka prawda!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
MJKM
 • MJKM
 • 21.01.2011 18:55

Ale gryps \, jazda autem jest jak jazda na sankach prosta i szybka:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kotojeleń
 • Kotojeleń
 • 27.12.2010 19:48

ale pytał sie was ktos o cos?

Komentarz został ukrytyrozwiń
aLEKSANDRA
 • aLEKSANDRA
 • 20.12.2010 11:53

Obecnie zdaję na prawojazdy 4 raz, ale nie przez stres tylko przez brak odpowiednich umiejętności i taka jest prawda, po 10 następnych wykupionych godz. w Ośrodku wiem, że praktyka czyni mistrza i nie ma co się oszukiwać i zwalać winę na egzaminatorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja w gdańsku zdając na kategorię B trafiłam na bardzo dobrego egzaminatora. Dobrego, nie dlatego, że nic ode mnie nie wymagał, ale dlatego, że podczas trwania egzaminu zwracał uwagę na dobre nawyki jakie wpojono mi podczas kursu. Poszłam do PORDu zestresowana bardziej niż na egzamin magisterski, a wróciłam nie tylko ze zdanym egzaminem, ale z poczuciem, że mam szanse zostać dobrym kierowcą.
Zupełnie inna sytuacja miała miejsce podczas egzaminu na kategorię A, ale piszę ten komentarz żeby podnieść na duchu przyszłych kierowców z dużych miast, więc o tym może przy innej okazji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziwne to to nie jest...
Jak ja się cieszę, że mam to za sobą... jakieś 8 lat temu zdawałam prawo jazdy
i nie było cyrków jak dziś... Wolałabym zdawać w Płocku niż w Gdańsku czy Warszawie...
z 2 str jest tak, że im trudniej na egzaminie i w większym mieście, tym chyba łatwiej później,
jak już jeździmy bez egzaminatorów i instruktorów. No bo co ta filozofia jeździć w małych miastach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.