Facebook Google+ Twitter

Egzaminatorzy bronią maturalnego klucza

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-23 07:37

Klucz ocen wypracowań maturalnych z języka polskiego nie ogranicza wybitnych uczniów - przekonują na łamach "Gazety Wyborczej" egzaminatorzy. Około stu egzaminatorów oceniających prace z języka polskiego zaapelowało do minister Hall o utrzymanie dotychczasowego systemu oceny matur.


Kilka dni temu list w sprawie likwidacji "klucza odpowiedzi" wystosowali przedstawiciele świata nauki, między innymi Jerzy Bralczyk, Marek Safijan i Magdalena Środa. Przekonywali minister Hall, że ocenianie prac według ściśle określonych reguł niszczy u młodzieży umiejętność samodzielnego myślenia i dyskryminuje osoby wybitne, które odpowiadają nie mieszcząc się w założonych wcześniej kryteriach.

Tymczasem, jak mówi jedna z warszawskich egzaminatorek, klucz podaje jedyną prawidłową odpowiedź tylko w przypadku pytań testowych. Przy ocenie samodzielnych wypowiedzi ucznia, czy pytań otwartych nauczyciel może jedynie sugerować się proponowanymi odpowiedziami. Jeśli uczeń zamieści w swojej odpowiedzi treści wybiegające poza schemat, ale odnoszące się do pytania, egzaminator ma obowiązek uznać takie odpowiedzi. Jeśli oceniający matury spotka się z wyjątkowo oryginalną pracą ma wręcz obowiązek poinformować o tym okręgową komisję egzaminacyjną, która sprawdzi pracę jeszcze raz.

Więcej o kontrowersjach wokół egzaminu maturalnego z języka polskiego pisze "Gazeta Wyborcza".

IAR/jp/zr

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.