Facebook Google+ Twitter

Egzaminy gimnazjalne już od wtorku. Co zabrać ze sobą do szkoły?

23 kwietnia wszyscy uczniowie trzeciej klasy gimnazjum przystąpią do testu gimnazjalnego. Gimnazjaliści będą się zmagać z egzaminem składającym się z trzech części: humanistycznej, przyrodniczo-matematycznej i części językowej.

 / Fot. Lothar Spurzem/CC BY-SA 2.0 DEJak wygląda egzamin?

Test dla gimnazjalistów ma formę wyłącznie pisemną. Warunkiem ukończenia gimnazjum jest przystąpienie do egzaminu. Sprawdzianu nie można nie zdać, ponieważ nie określa się minimalnej liczby punktów. Im więcej punktów uzyskają uczniowie, tym większe szanse na to, że dostaną się do wymarzonego liceum. Egzamin będzie sprawdzał opanowanie przez uczniów wiadomości i umiejętności określonych w wymaganiach zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Części egzaminu

Test składa się z trzech części. Pierwsza jest część humanistyczna, do której uczniowie podejdą 23 kwietnia 2013 r. (wtorek). Zadania z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie są sporządzone w formie zadań zamkniętych, rozpoczną się o godz. 9 i potrwają 60 minut. Następnie o godz. 11 uczniowie podejdą do zadań z zakresu języka polskiego, które mogą mieć zarówno formę otwartą jak i zamkniętą. Zdający egzamin na tę część muszą poświęcić 90 minut.

 / Fot. Marcin Otorowski/GNU Free Documentation License.Druga jest część matematyczno-przyrodnicza, która będzie odbędzie się 24 kwietnia 2013 r. (środa). O godz. 9 uczniowie rozpoczną rozwiązywać zadania z zakresu przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii) i będą mieli na to 60 minut, a o godz. 11 przystąpią do ćwiczeń z zakresu matematyki, co powinno im zająć nie więcej niż 90 minut.

Ostatnią częścią egzaminu jest test z języka obcego nowożytnego, który zaplanowany jest na 25 kwietnia 2013 r. (czwartek). O godz. 9 na poziomie podstawowym, o 11 - na poziomie rozszerzonym. Na obu poziomach test będzie trwał po 60 minut. Gimnazjalista dokonuje wyboru jednego z siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego, z zastrzeżeniem, że może wybrać tylko ten język, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego.

Wyniki egzaminu

Każdy zdający otrzyma zaświadczenie o wynikach swojego egzaminu. Dla każdego z powyższych zakresów będą podane dwie liczby: wynik procentowy oraz wynik centylowy, ukazujący miejsce danej osoby na tle całej badanej populacji.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przekaże zaświadczenia do szkół 28 czerwca 2013 r.

Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych daną częścią egzaminu, są zwolnieni z odpowiedniego egzaminu, a na zaświadczeniu otrzymują najwyższy wynik.

Co zabrać ze sobą na egzamin?

Każdy uczeń powinien zabrać ze sobą dokument stwierdzający jego tożsamość (np. ważną legitymację szkolną). Gimnazjalista przynosi ze sobą wyłącznie: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek (przeznaczony do rysowania i rozwiązywania zadań matematycznych i fizycznych), gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Nie wolno przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Co robić dzień przed egzaminem?

Ostatniego dnia najlepiej jest powtórzyć najważniejsze informacje i położyć się spać o normalnej godzinie. Należy starać się unikać silnych emocji i lenistwa, gdyż te mogą zwiększyć poziom stresu.

Wszystkim gimnazjalistom życzymy powodzenia!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.