Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23134 miejsce

Egzaminy na prawo jazdy: drożej i dłużej

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-07-31 08:54

Nie dość, że egzaminy na prawo jazdy podrożały w tym roku, to jeszcze trzeba czekać w długiej kolejce, żeby móc zdawać. W niektórych regionach czeka się po 2-3 miesiące.

Nowe zasady, nowe problemy

- Brakuje egzaminatorów i to jest główny powód, że wydłużyły się kolejki oczekujących na egzaminy na prawo jazdy - wyjaśnia Piotr Wcisło, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Katowicach. - Od dziś mógłbym zatrudnić 5-10 egzaminatorów, a i tak nie rozwiązałoby to do końca problemu.
Dodaje, że praca egzaminatora jest bardzo trudna i stresująca, a przy tym niezbyt dobrze płatna. - To zajęcie wymaga nie tylko wiedzy, ale i dużej odporności psychicznej - mówi Wcisło. Obecnie egzaminy na prawo jazdy odbywają się pod okiem kamer. Tomasz Jodłowski
Egzaminator musi pracować w każdych warunkach - niezależnie od pogody i sytuacji na drodze. W dodatku po zmianie od stycznia br. zasad egzaminowania, kursant większość manewrów musi wykonywać w ruchu miejskim - musi np. zaparkować we wskazanym przez egzaminatora miejscu oraz zawrócić na drodze dwujezdniowej. - To wymaga dodatkowego czasu oraz wzmożonej koncentracji tak u zdającego jak i egzaminującego - podkreślają w katowickim WORD-zie.

Stres pod okiem kamer

A wszystko to dzieje się pod okiem kamer. W związku z nowymi wymaganiami ośrodki egzaminacyjne musiały bowiem zainstalować we wszystkich samochodach kamery i zestawy do rejestracji przebiegu egzaminu. W egzaminie może też uczestniczyć instruktor, który uczył daną osobę prowadzić samochód.
Nic więc dziwnego, że ci, którzy są fachowcami w zakresie szkolenia kierowców, wolą uczyć nauki jazdy, niż egzaminować.
- Zmiany w zasadach szkolenia i egzaminowania poszły w dobrym kierunku - dzięki temu potencjalny kierowca nabiera więcej praktycznych umiejętności - mówi Wcisło. - Ale za tym musi też przyjść taka zmiana przepisów, która nie tylko pozwoli dobrze szkolić, ale i sprawnie egzaminować.
Szefowie ośrodków egzaminacyjnych już przygotowują w tej sprawie wnioski do ministerstwa.

Mariusz Urbanke - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.