Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4204 miejsce

Egzotyczne kwiaty – strelicje jak rajskie ptaki

Strelicja królewska to niezwykły kwiat, na całym świecie nazywana jest rajskim ptakiem. Rośnie w krajach podzwrotnikowych i jest ulubioną dekoracyjną rośliną na Wyspach Kanaryjskich.

Strelicja królewska (strelitzia reginale). / Fot. Isabella DegenW krajach o ciepłym klimacie strelicjami obsadza się skwery, tereny parkowe i hotelowe. Nie tylko jej kwiaty są ozdobą, ale także sztywne ciemnozielone liście. Rośliny te kwitną praktycznie cały rok, w zależności od czau wegetacji.

Strelicje stały się ulubionym prezentem, pamiątką z Kanarów. Wiele hoteli oferuje je specjalnie zapakowane na wielogodzinny przelot.

Rośliny te rosną dziko w Południowej Afryce nad brzegami rzek. Nektar tych kwiatów, jest lepki i słodki, żywią się nim ptaki - cukrzyki afrykańskie, które spijając go, biorą pośredni udział w zapylaniu tych kwiatów.
Strelicja biała (nicolai). / Fot. Isabella Degen
Sir Joseph Banks sprowadził w 1773 roku ten kwiat z Południowej Afryki do ogrodu botanicznego w Londynie. Strelicja swą botaniczną nazwę otrzymała na cześć Charlotte von Mecklenburg - Strelitz, żony króla Anglii Jerzego III.

Strelizja (nicolai) dochodząca do 10 metrów wysokości. / Fot. Isabella DegenDo rodziny i rodzaju Strelitzia należy pięć gatunków o podobnej budowie kwiatostanu. Niektóre z nich są tak duże, że nawet w ogrodach botanicznych rzadko się je spotyka. W rzeczywistości wszystkie są bylinami, choć niektóre osiągają 10 metrów wysokości i bywają brane za palmy, gdyż mają pień.

Strelicje są krewniaczkami banana jadalnego. Nierzadko z bananem mylone są duże okazy strelicji białej (nicolai) gdyż jej liście są takie same jak u
banana.

Rodzaje botaniczne

Najmniejsza ze strelicji odmiana (humilis) rośnie do wysokości 80 cm. / Fot. Isabella DegenNajbardziej znana jest strelicja królewska (strelitzia reginale). Ma pomarańczowo- niebieskie kwiaty, osiąga wysokość powyżej 1 m. Strelicja biała, (strelitzia nicolai) z niebiesko-białymi kwiatami, osiąga do 10 m wysokości. Mała strelicja (humilis) może urosnąć do około 80 cm. Rzadziej spotykamy: Strelitzia Alba z dużymi białymi kwiatami i Strelitzia Caudata z kremowymi kwiatami.

Strelicja królewska nadaje się do hodowli w doniczkach, ale trzeba jej zapewnić światło i ciepło, a w czasie wzrostu dużo wilgoci. Latem powinna stać na zewnątrz, zimą wymaga temperatury +10-12 C i musi być postawiona w jasnym miejscu. W Europie kwitnie dopiero po 3-4 latach od posadzenia.

Źródła: Wikipedia.de

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Barbara Pogoda.
  • Barbara Pogoda.
  • 03.12.2010 10:57

Az zima lzejsza mi sie zrobila. Jestes artysta !

Komentarz został ukrytyrozwiń

ALE PIĘKNOŚCI :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ piękne okazy :) Aż nabrałam ochoty na wizytę w Ogrodzie Botanicznym. Nie dziwię się, że wybrałaś je jako temat swoich obrazów. Te nasycone kolory aż się proszą do przeniesienia na płótno. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję serdecznie za wszystkie komentarze i za te 5 za materiał i zdjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.05.2010 20:44

Piękno otacza nas ze wszech stron, wystarczy je tylko dostrzec i podobnie jak Isabell, utrwalić na zdjęciu. Cóż mam rzec na temat artykułu? Gratuluję wyczucia piękna i smaku. Bardzo ciekawy opis i prezentacja 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aparat fotograficzny w dobrych rękach umie wyczarować piękno natury. Podziwiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy opis i piękne kwiaty:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowite kwiaty. Piękne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to ładne kwiatki! ;) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zawsze, pięknie.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.